V Modre odhalili bustu J. J. Zmaja

Predseda pokrajinskej vlády Igor Mirović dnes v Modre na Slovensku odhalili pamätník veľkého srbského básnika Jovana Jovanovića Zmaja. Poďakoval sa starostovi mesta a priateľom na Slovensku za podporu tejto mimoriadne dôležitej iniciatívy. "Zmaj nebol len detský básnik, ale aj húževnatý národovec, poslanec, lekár a veľký bojovník za práva srbského národa v druhej polovici 19. storočia. Tuná na Slovensku, v Modre, Zmaj sa školil a obľúbil si slovenský národ a celý život zostal priateľom Slovenska a Slovákov. Slovenské motívy nachádzame vo viacerých Zmajových básňach. Chceme nasledovať v jeho diele, ktorým on na slovensko- srbské vzťahy a väzby vždy pozeral so silnými sympatiami. Dnes my pokračujeme Zmajovými stopami šíriac priateľstvo, spolužitie Srbov a Slovákov v Srbsku, najmä vo Vojvodine, zachovávajúc kultúru, literatúru, divadelné umenie, pestujúc tradičné hodnoty, a tým bohatstvom sa pýšime," povedal Igor Mirović.

 

http://www.vojvodina.gov.rs

 

http://www.vojvodina.gov.rs

 

Pamätník je osadený pred budovou bývalého Lýcea, teraz Pamätné gymnázia, do ktorého okrem Zmaja chodieval aj Dositej Obradović, ďalší velikán srbskej literatúry. Slávnostné odhaľovanie busty usporiadal Spolok Srbov na Slovensku a Veľvyslanectvo Republiky Srbsko v Slovenskej republike. Bustu Jovana Jovanovića Zmaja vypracoval sochár Đorđe Lazić Ćapša zo Sriemskych Karloviec. Záštitu nad podujatím, realizovaným s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky, prevzalo mesto Modra.

 

V Modre odhalili bustu J. J. Zmaja

 

Na ceremoniáli sa prihovoril veľvyslanec Republiky Srbsko v SR J.E. Šani Dermaku, primátor Modry Juraj Petrakovič a predseda Združenia Srbov v Slovenskej republike Stane Ribič. Primátor Juraj Petrakovič sa poďakoval za spoluprácu, vyjadril nádej v jej ďalšie prehlbovanie a zdôraznil, že dnešná udalosť má veľký význam pre Modru, o čom svedčí aj finančná podpora projektu zo strany slovenskej vlády.

V delegácii pokrajinskej vlády bol i Miroslav Štatkić, pokrajinský tajomník pre kultúru, informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami a jeho zástupca Nebojša Kuzmanović. Oni spolu s premiérom Igorom Mirovićom navštívili aj srbský vojnový memoriál vo Veľkom Mederi a položili vence k pamätnej tabuli srbským vojakom, ktorí tam zahynuli v tábore v prvej svetovej vojne.

 

Zdroj: http://www.vojvodina.gov.rs

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články