21. marec

V tento deň si pripomíname: Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie, Svetový deň Downovho syndrómu, Svetový deň lesov, Svetový deň poézie a Svetový deň zdravého spánku. Medzinárodný deň na odstránenie rasovej diskriminácie je ustanovený Valným Zhromaždením OSN a je to vskutku svetový deň boja proti rasizmu. Od ľudí žiada toleranciu. Downov syndróm tiež vyžaduje toleranciu ale aj veľa lásky. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na 1000 až 1100 živonarodených detí na celom svete pripadá jedno narodené dieťa s Downovým syndrómom. Každý rok sa narodí približne 3.000 až 5.000 detí s touto poruchou chromozómov. Potrebujú našu starostlivosť, veľa lásky, ale ešte viac jej dokážu dať. Symbolom tohto dňa sú farebné ponožky. Dnes si ich obul aj slovenský prezident Andrej Kiska.

 

21. marec

 

Andrej Kiska na svojom facebook profile napísal: "V Dobrom anjelovi som sa často stretával s rodičmi, ale aj s deťmi, ktoré mali Downov syndróm. Sú to často veselé, vnímavé, citlivé a usmievavé deti. Majú mimoriadne vyvinutú schopnosť napodobňovania, zmysel pre hudbu a rytmus. Ľudia s Downovým syndrómom majú dnes svoj svetový deň."

 

Za krásneho počasia dnes v Novom Sade básne zneli aj v slovenčine (Foto: Nataša Mikić)

 

Za krásneho počasia dnes v Novom Sade básne zneli aj v slovenčine (Foto: Nataša Mikić)

 

Vody budú mať zajtra svoj deň a lesy ho majú dnes. Lesy sú pľúcami zeme, bez nich by sme nedokázali žiť, teda pozornosť, lásku a vďaku si iste zasluhujú. Dôležitosť zdravého spánku sa priamo spája so zdravím človeka a dĺžkou jeho životného veku a preto aj zdravý spánok dostal svoj deň. Poézia je tiež láska, ona šľachtí dušu. Spolok spisovateľov Vojvodiny si tradične tento Svetový deň poézie pripomína čítaním veršov. Pred budovou Spolku spisovateľov Vojvodiny v Novom Sade dnes poézia znela v srbčine, maďarčine a slovenčine. Svoje verše čítali Miroslav Aleksić, Zoran Djerić, Branislav Živanović, Viktor Radun Teon, Andjelko Erdeljanin, Eva Vaš Harkai, Budimir Frka a Ladislav Čáni.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #1 RE: 21. marecp. 2017-03-24 16:19
а 24. marec 1999 si nepripomíname ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články