MOMS Kulpín

Kulpín vo svete

Názov príspevku opakujem zo dňa 27. augusta 2020, ale so zmenou, lebo tentoraz budem hľadať Kulpín. Najprv som ho vložil do vyhľadávača programu Google Earth a tu sú výsledky.

Neviem prečo, ale prvou ponúkanou odpoveďou bol azda najatraktívnejší text a potom aj mapa – Kulpin Avenue, Bradford, Ontário, Kanada. Bol som tým prekvapený, že aj Kulpín má svoju Avenue?! V takom ďalekom svete. Dôkaz si môžete pozrieť na obrázkoch. Na prvom je čiastočný pohľad na mesto Bradford, na druhom je výrez ulice.

 

Kulpín vo svete

 

Kulpín vo svete

 

Ulica meria 410 m a jej rozloženie už na tomto obrázku pripomína ulice v Kulpíne – po oboch stranách ulice je zelený zatrávnený pás so stromami, potom chodník, tu však len po jednej strane, pred domami znova trávnatý priestor a za ním samotné stavby. Detailnejšie, z pohľadu chodca, možno popísané rozloženie vidieť na ďalších obrázkoch.

 

Pohľad na prvé domy ulice „Kulpin Avenue"

 

Pohľad na prvé domy ulice „Kulpin Avenue"

 

Pohľad na prvé domy ulice „Kulpin Avenue"

 

Odpusťte, vážení čitatelia, pixelizáciu na panoramatických snímkach Google, ktoré napriek tomuto nedostatku sú vynikajúcim počinom. Takto nám priblížia to, čo by sme nikdy v živote nevideli.

Vojvodinský Kulpín nebudem uvádzať, veď ho vari každý návštevník tejto stránky pozná „naživo", ale z nemeckého Kulpína uvediem, kvôli orientácii, aspoň prehľadný výrez. Od Hamburgu je vzdušne vzdialený okolo 50 km.

 

Kulpín vo svete

 

Kulpín vo svete

 

Na tejto snímke mi množstvo a rozloženie polí pripomína „náš" Kulpín, no hlavná cesta nevedie cez obec, ale ju obchádza tak, ako v súčasnosti diaľnice. Veľkosť obce a počet obyvateľov už bol uvedený v citovanom príspevku.

Kulpín, ako časť názvu ulice, sa nachádza aj vo Fínsku v meste Rovaniemi, kvôli orientácii je prvý pohľad na oblasť uvedený na ďalšej snímke.

 

Kulpín vo svete

 

Takto bola nájdená ulica Kulpinranta v meste Rovaniemi. Žiaľ, fínčinu neovládam, preto nemôžem rozpísať význam, možno zložených slov, odvodených od slova Kulpin. V meste sa však nachádza vo viacerých variantoch – Kulpinranta, Kulpinväylä, Kulpintörmä, Kulpinputaan, ale i vzdialenejšia osada Kulpintie. Na tejto snímke sa nachádza vyznačený názvov – Kulpinväylä.

 

Kulpín vo svete

 

Kulpín vo svete

 

Na predošlom obrázku sa nezobrazoval, predpokladám, názov mostu – Kulpinputaan silta, ten však vidieť na tejto detailnej snímke spolu s názvami Kulpinranta a Kulpintörmä.

 

Kulpín vo svete

 

Osada, resp. cesta Kulpintie je od Rovaniemi vzdialená okolo 17 km a leží na brehu rovnomenného jazera Rovaniemi, čo vidieť na tomto obrázku.

Vo vyhľadávaní som pokračoval aj v iných programoch, takže tu sú ďalšie výsledky. Najprv sa ešte zastavme v Nemecku, kde sa zo stránky https://www.amt-lauenburgische-seen.de/index.php/die-gemeinde-kulpin.html dozvedáme, že sa nachádzame v „Spoločenstve (resp. obci) Kulpin". Aj tu vidíme údaj prvej zmienky – rok 1228 tak, ako je vytesaný na kameni a uverejnený v príspevku „Kulpin v Nemecku" http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10969-kulpin-v-nemecku-2 zo dňa 22. júla 2020. Zo stránky môžeme predošlý text doplniť o založení – „...ktoré sa začalo v čase Slovanov, ktorí sa okolo roku 1150 usadili v krajine Lauenburger. Skoršie názvy miesta boli Colpyn, Culpyn alebo Calepin a znamenajú „Kolb" = labuť vo fonetickom tvare. Práve tento vodný vták skutočne a symbolicky sprevádzal toto miesto v priebehu storočí až dodnes".

 

Kulpín vo svete

 

Erb je spoločný pre celý prírodný park Lauenburgische Seen, do ktorého spadá aj Kulpin.

Pri sídle rodiny von Keizer s názvom „Raubritterburg" sa dozvedáme, že išlo o tzv. lúpežných rytierov, keďže jeho názov možno voľne preložiť vo význame „lúpežný barónsky hrad (kaštieľ)". Slovo burg však nemusí vždy znamenať hrad, resp. zámok, lebo napr. vo výkladovom slovníku sa uvádza, že „v bansko-štiavnickom nárečí týmto slovom si baníci žartovne prezývali svoje malé domy postavené na kopci".

Pokračujme ďalej na nemeckej stránke – „V priebehu storočí panstvo so svojimi rozsiahlymi majetkami v severnom okrese formovalo nielen mesto Kulpin. Od roku 1928 sa panstvo spája s vidieckou komunitou. Po druhej svetovej vojne bolo veľa utečencov ubytovaných aj v Kulpine a staral sa o ne špeciálne zvolený sociálny výbor. Dnes je pokojné spoločenstvo Kulpinu, patriace do oblasti Amt Lauenburgische Seen, miestom s asi 230 obyvateľmi, ktoré sa nachádza v prírodnom parku Lauenburgische Seen a má kultúrno-historický význam, pretože jeho staré centrum s pamätníkom (kaštieľom), dem alten Turmhügel (poprosím Janka Kulíka o správny preklad), stará škola a dedinské jazero v strede obce, ako aj zámok postavený v roku 1912. V roku 1979 oslávili obyvatelia Kulpinu 750. narodeniny svojej komunity s mnohými hosťami."

 

Kulpín vo svete

 

S územným členením je to podobné ako v „našom" Kulpíne, patrí pod správny okres Ziethen, vzdialeného 7,58 km.

 

Kulpín vo svete

 

Aby sme sa mohli oboznámiť s celým národným parkom uvádzame tento obrázok, na ktorom vidieť, že na neveľkom území sa nachádza viacero jazier. Mesto Ratzeburg je od mora vzdialené cca 30 km.

 

Kulpín vo svete

 

„Cyklisti alebo chodci, ktorí tadiaľ prechádzajú sú vždy ohromení tým, že Kulpin je krásnym a pokojným miestom." Ak sa v popise Kulpina vyskytuje odporúčanie návštevy bicyklom, tak to má svoje opodstatnenie, pretože v okolí jazera sa nachádza nielen veľký prírodný park „Lauenburg Lakes", ale aj bohatá turistická a cyklistická sieť, ktorá sa neustále vyvíja.

 

Kulpín vo svete

 

V celom parku je vybudovaných 20 značených cyklotrás, z ktorých č. 5 o dĺžke 23,2 km prechádza Kulpinom.

cyklotrasy zdroj

https://www.amt-lauenburgische-seen.de/index.php/radrouten.html

 

Kulpín vo svete

 

V samotnom Kulpine sa nachádza jazero Kulpiner See s rozmermi 250 x 100 m.

Zaujímavosťou je, že nájdete napr. link – https://www.orbitz.com/lp/flights/3000290757/flights-from-kulpin, na ktorom sa ponúkajú

 

Kulpín vo svete

 

Ak si všimneme kód letiska, tak z toho vychádza letisko Hamburg, preto nechápem ten odkaz na Kulpin.

Alebo aj takýto – https://www.expedia.ca/Kulpin.dx3000290757, kde nachádzame, vzhľadom k neveľkej osade, neuveriteľné údaje – „Zobraziť všetkých 825 nehnuteľností v Kulpin"; resp. „Skontrolujte ceny hotelov v Kulpine". Neviem však posúdiť pravdivosť či hodnovernosť týchto linkov.

Ak sa budeme slovom Kulpin zaoberať širšie, tak nájdeme napr. link – https://www.daily-chronicle.com/lists/2018/06/12/c5b11a2214a04ae6a7a3fd8acd652134/index.xml?page=1, kde sa dozvedáme, že istý „Michael Kulpin odsúdený na 60 rokov za vraždu Moorea Des Roches v DeKalbe" a že „sudca pridáva k trestu 3 roky za zatajenie vraždy". Tu nám slovo Kulpin potvrdzuje, že sa nachádza aj medzi menami. Ale pozrime sa, o akú vraždu išlo. Nájdeme to v bližšom popise – „Život Sean Des Roches nebol taký istý, pretože jeho 19-ročnú dcéru Moorea brutálne zavraždil Michael Kulpin 3. júna 2016". Ďalej môžeme čítať, že „22-ročný Kulpin sa pri svojom vyhlásení rozplakal a súdu oznámil, že je mu skutočne ľúto, čo urobil svojej priateľke, jej a jeho rodine. Povedal, že sa naučili znášať svoje pocity alkoholovým otcom, ktorý zneužíval jeho matku, a že jeho duševná choroba spôsobila, že tieto pocity sa objavili na nesprávnej osobe". Nakoniec Kulpin vyhlásil: „Urobil by som všetko, aby som mohol, čo som urobil, vziať späť". V správe je uvedené sídlo, kde sa konal súd – Sycamore, lenže pri vyhľadávaní lokality som sa nevedel rozhodnúť, kde sa to udialo, lebo v USA sú takto pomenované sídla v troch štátoch – Illinois, Ohio a Georgia.

Ak som už nazrel do mien, tak pokračujem na linku – https://en.wikipedia.org/wiki/Nikolay_Kulpin, kde nachádzam meno „Nikolay Anatolijevič Kulpin (12. decembra 1968 - 12. marca 2003) bol kazašský boxer" s krátkou charakteristikou jeho športových výsledkov. Ako profesionál má zaznamenaných 20 zápasov, z toho 15 výhier a 5 prehier, z ktorých knockoutom skončilo 12 a na body tri víťazstvá a päť prehier.

Ďalšie meno ruského športovca, tentokrát súťažiaceho v Ruskej federácii športového tanca a akrobatického rock'n'rollu, je Nikita Kulpin, súťažiaci v kategórii Junior II.

Základné informácie na linku – https://www.worlddancesport.org/Athlete/Detail/Nikita_Kulpin-18d9b08b-2b72-4bd0-b6b0-a48f010389fb, krátke video z tanca link – https://www.youtube.com/watch?v=-ekueGzj5hI.

Na stránke https://fisc-web-prod.corebine.com/en/nordic-combined/nordic-combined-news-multimedia/news-multimedia/news/2018-19/article=russian-teams-for-2018-named vidíme súpis pretekárov Ruskej federácie skokov na lyžiach a Federácie severskej kombinácie na rok 2018/19, kde v zozname severskej kombinácie v sekcii junior nachádzame meno Svyatogor Kulpin.

Na podnet K. Pucovskej som nazrel na stránku https://www.tripadvisor.co.uk/Attraction_Review-g666983-d21178554-Reviews-House_of_Kulpin-Taganrog_Rostov_Oblast_Southern_District.html, kde možno nájsť informácie o Taganrogu – meste pri mori. Prečítajte si krátky úryvok zo stránky – „Taganrog je druhou najväčšou lokalitou Rostovského regiónu. Nachádza sa na brehu Azovského mora, 70 km od Rostova na Done. Taganrog je rodným miestom veľkého spisovateľa Antona Čechova. V tomto prímorskom meste prežil svoje detstvo a mladosť, ktoré ho formovali ako človeka. V meste je viac ako 20 pamiatok a pozoruhodných miest, spojených s menom spisovateľa. Exkurzná trasa vedie cez centrum mesta, ktoré je dnes historickou a architektonickou rezerváciou, s celými blokmi starých obchodných domov. Medzi najvýznamnejšie patrí divadlo Čechovskej činohry s halou, ktorá je presnou kópiou milánskej La Scaly a palác Alferaki, postaveného podľa projektu A. Stackenschneidera, autora mariinského divadla v Petrohrade".

V meste sa nachádza viacero architektonicky významných budov, väčšinou pomenovaných po osobách – Dom Petrov, Tretiakovov dom, Dom Serebriakov, Dom generála Jegorova, ale aj po inštitúciách – Budova bývalej mestskej rady, Palác mládeže Taganrog, medzi ktorými sa nachádza aj Dom Kulpinsky. Vzhľadom k výskytu mena Kulpin možno predpokladať, že aj tento dom nesie meno bývalého majiteľa.

 

Kulpín vo svete

 

Ján Sabo z Prievidze

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články