MOMS Kulpín

Politika Slovenskej republiky vo vzťahu ku krajanom

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) v pondelok 7. septembra 2020 Ivan Korčok, šéf slovenskej diplomacie, prijal Milana Jána Pilipa, predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ). Na pracovnom stretnutí sa zhodli, že sa politika Slovenskej republiky vo vzťahu ku krajanom ani v najmenšom neodchýli od proklamovanej rovnosti všetkých Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj od všeobecného záujmu ich materskej krajiny o ich život, prínos v oblasti krajanských aktivít, ako aj v ocenení ich vkladu pri vytváraní pozitívneho obrazu Slovenska vo svete ako mladého štátu s úspešným príbehom.

 

Politika Slovenskej republiky vo vzťahu ku krajanom

 

Ivan Korčok sa zaujímal o konkrétne výstupy finančnej pomoci krajanom s ohľadom na krátkodobé i dlhodobé investičné projekty, ktoré sa dotýkajú najmä skvalitnenia krajanského života Slovákov v tých štátoch juhovýchodnej Európy, v ktorých požívajú zákonný status národnostných menšín. V súčasnosti, ako potvrdil M. J. Pilip, sa na bilaterálnej úrovni s Maďarskom rieši odkúpenie budovy Evanjelického kostola na Rákocziho triede v blízkom centre Budapešti vládou Maďarska do vlastníctva Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku a následné spoločné financovanie jeho rekonštrukcie v pomere 50:50 maďarskou i slovenskou stranou tak, aby po zavŕšení projektu mohol v maximálnej miere slúžiť Slovákom nielen v hlavnom meste, ale v celom Maďarsku ako inštitucionálne, ale aj kultúrno-spoločenské centrum s viacúčelovým využitím.

V podobnom duchu, ako informoval ministra Ivana Korčoka predseda ÚSŽZ, sa úrad v komunikácii s Národnostnou radou slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, zaoberá myšlienkou výstavby rovnako reprezentatívneho Slovenského domu v Novom Sade. Aj tento finančne náročný investičný projekt by v plnom rozsahu i obsahu mal spĺňať atribúty i predstavy Slovákov v srbskej Vojvodine, ktorých mimoriadne hodnotná a pestrá činnosť (najmä v oblasti vzdelávania, kultúry - najmä divadelníctva, folkloristiky a výtvarného umenia, ale aj vedy a výskumu, v mediálnej sfére, vydavateľskej činnosti a knižnej kultúry) by sa tak dočkala "zastrešenia" v jednotnom a akiste i jedinečnom výsostne slovenskom centre.

Tieto, ako aj ďalšie impulzy a motivácie pre rozvoj krajanského života, ochraňovanie a šírenie slovenskosti - najmä v oblasti vzdelávania, zveľaďovania slovenského jazyka a v uchovávaní kultúrneho a duchovného dedičstva Slovákov žijúcich v zahraničí, budú v centre pozornosti ÚSŽZ aj pri vytváraní novej Koncepcie štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu ku krajanom na roky 2021-2025.

Celý článok TU: https://www.uszz.sk/sk/stranka/4983/ivanovi-korcokovi-sefovi-slovenskej-diplomacie-priblizil-milan-jan-pilip-predseda-uszz-aktualne-klucove-ulohy-a-posolstva-vo-vztahu-ku-krajanom

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články