MOMS Kulpín

Slovenská insita bližšie k UNESCO

V sídle Európskej komisie v budove Berlaymont v Bruseli, včera večer bola otvorená výstava insitného umenia Slovákov zo Srbska. Výstavu usporiadala Galéria Babka Kovačica, ktorá ňou zaznamenáva 30-ročnicu svojho pôsobenia a otvorili ju Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad a Gordana Čomićová, srbská ministerka ľudských práv, práv menšín a sociálneho dialógu. Majiteľ Galérie Babka Pavel Babka sa na včerajšej slávnostnej udalosti osobne nemohol zúčastniť kvôli cestovným obmedzeniam spôsobeným koronavírusom a prihovoril sa iba prostredníctvom video správy. Avšak, priamo sa včera v Kovačici stretol s Miroslavom Jenčom, námestníkom generálneho tajomníka OSN v New Yorku, v súčasnosti najvyššie postaveným Slovákom pracujúcim pre OSN.

 

Foto: Vladimír Kuchárik

 

Foto: Vladimír Kuchárik

 

Foto: Vladimír Kuchárik

 

Foto: Vladimír Kuchárik

 

Išlo o oficiálnu návštevu, ktorá by mohla byť veľmi dobrou propagácia Kovačice na pôde najvyšších poschodí OSN, ktorého je UNESCO súčasťou. Miroslav Jenča prišiel do Kovačice v sprievode Fedora Rosochu, veľvyslanca SR v Belehrade, osobne sa presvedčiť o rozmanitosti a jedinečnosti diel slovenského insitného umenia a povzbudiť Slovákov v Srbsku a tiež aj srbskú stranu pred kľúčovými rokovaniami o podaní kandidatúry na zápis „Slovenského insitného umenia v Srbsku" na zoznam UNESCO.

 

Foto: EC AV PORTAL European Commission

 

Foto: EC AV PORTAL European Commission

 

Foto: EC AV PORTAL European Commission

 

Foto: EC AV PORTAL European Commission

 

Rovnako dôležitá je aj prezentácia v Bruseli. Výstava obrazov slovenských insitných maliarov zo Srbska sa v Bruseli koná už tretíkrát, tentoraz záštitu prevzal podpredseda Komisie Maroš Šefčovič a podpredsedníčka vlády Srbska Maja Gojkovićová. Nainštalovaná je v 14-poschodovej budove Berlaymont, v centrálnom sídle Európskej komisie a sprístupnená je od 1. do 15. októbra 2021. Expozíciu tvorí 40 olejomalieb insitných maliarov zo Srbska.

„Je pre mňa veľkým potešením vítať vás na tejto výstave svetoznámeho slovenského insitného umenia zo Srbska. Výstava absolvovala návštevu galérií a múzeí po celom svete a som rád, že je opäť tu v Európskej komisii. Zakladateľ Galérie a Nadácie Babka Kovačica, pán Pavel Babka, sa, bohužiaľ, nemohol zúčastniť tejto udalosti osobne kvôli cestovným obmedzeniam Covid, no viac sa o tom dozvieme prostredníctvom video správy," povedal na úvod včerajšej vernisáže Maroš Šefčovič.

 

 

Maroš Šefčovič sa poďakoval Pavlovi Babkovi za to, že priniesol nádhernú výstavu do Bruselu a predstavil širšiemu publiku krásu naivnému umeniu a tradícii Slovákov z Vojvodiny. „Táto výstava kultúrnych artefaktov slovenskej komunity žijúcej v Srbsku zdôrazňuje dôležitosť úlohy, ktorú národnostné menšiny zohrávajú v celej Európe a svedčí o právach Slovákov v Srbsku, a najmä v regióne Vojvodina, " zdôraznil Šefčovič a dodal, že je tvorba slovenských maliarov zo Srbska unikátnym umeleckým fenoménom, ktorým umelci zachytávajú široké spektrum emócií, tradícií a drobných rituálov z každodenného života Slovákov v minulosti. Maroš Šefčovič sa vo svojom včerajšom príhovore tiež vyznal, že je dlhodobo obdivovateľom slovenskej dolnozemskej insity a vyjadril nádej, že naivné umenie Slovákov žijúcich v Srbsku bude čoskoro zaradené do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Mieni, že by to bolo prospešné – lebo práve rozmanitosti kultúr robia európske regióny jedinečnými.

V mene vlády Srbska sa výstavy v Bruseli zúčastnila ministerka pre ľudské a menšinové práva Gordana Čomićová, ktorá tiež zdôraznila dôležitosť kultúrnych rozmanitostí pri budovaní európskeho spoločenstva národov.

 

Slovenská insita bližšie k UNESCO

 

Slovenská insita bližšie k UNESCO

 

Slovenská insita bližšie k UNESCO

 

Výstavu si obzrel aj bývalý veľvyslanec SR v Srbsku a bývalý šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý insitné umenie Slovákov v Srbsku dobre pozná. Vo vyhlásení pre slovenskú tlačovú agentúru TASR ho označil za jedinečné umenie, ktoré je známe na celom svete. Pripomenul, že výstavy, ako je tá v Bruseli, sa konali na rôznych "prestížnych adresách". Jednu z nich pripravil aj vo Washingtone, keď bol predsedom 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. "Pán Babka vynakladá veľké úsilie, aby spopularizoval toto umenie. Je to aj kultúrny most, umenie, ktoré nepotrebuje tlmočníkov a vo svete je vysoko hodnotené. Šanca, že sa dostane na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO, je veľmi vysoká," odkázal.

Každá takáto a čo viac podobných aktivít sú v nasledujúcich mesiacoch nanajvýš dôležité, sú tou nevyhnutnou podporou a sú zároveň podanou nápomocnou rukou na ceste „Slovenského insitného umenia v Srbsku" na zoznam svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné komentáre

Posledné články