Podmienky používania

Nadčasový génius Nikola Tesla...

„Som presvedčený, že je celý kozmos zjednotený, tak v hmotnom ako aj duchovnom ohľade. Jesto vo vesmíre nejaké jadro, z ktorého my dostávame všetku silu, všetku inšpiráciu, ono nás večne priťahuje, ja cítim jeho moc a významy, ktoré ono vysiela do celého vesmíru, ktorý tak udržiava v súlade. Mne sa nepodarilo preniknúť do toho jadra, ale viem, že existuje a keď mu chcem pridať nejaký hmotný atribút, potom myslím, že je to SVETLO a keď sa snažím pochopiť ho duchovne, potom je to KRÁSA a MILOSRDENSTVO. Ten, kto nosí v sebe takú vieru, cíti sa byť silným, práca mu robí radosť, lebo sa sám cíti byť jedným tónom vo všeobecnej harmónii," – takto uvažoval Nikola Tesla, ktorého celý život bol opradený záhadami. Patril k záhadným vedcom, ale oveľa záhadnejšie sú jeho objavy, ktoré predstihovali dobu. Umrel v biede, nepochopený, no v súčasnosti je on najuctievanejším Srbom s najväčším počtom sôch a búst (36) v krajine a vo svete. Ďalšiu bustu mu odhalia v budove RTVS v Bratislave 22. januára 2020 o 18. hodine.

 

Nadčasový génius Nikola Tesla...

 

Na slávnosť odhalenia Teslovej busty pozývajú Spolok Srbov na Slovensku a Srbské kultúrno-informačné centrum. Bustu vypracoval sochár Đorđe Lazić Ćapša zo Sriemských Karloviec.

Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856, v dedinke Smiljan vo vtedajšom Rakúskom cisárstve a zomrel 7. januára 1943 v New Yorku za záhadných okolností. Obdivovaný i zaznávaný, ďaleko predstihoval svoju dobu.

Nemal formálne dokončené vzdelanie a aj tak dostal 15 čestných doktorátov. Rozprával nemecky, maďarsky, anglicky, chorvátsky, francúzsky a česky. Mnohí vedci a vzdelanci sa zhodujú v názoroch, že človečenstvo malo dvoch skutočných geniálnych velikánov: Leonarda da Vinciho a Nikolu Teslu.

Tesla a jeho vynálezy stále prekvapujú dnešnú vedu a fascinujú ľudí. Doteraz sa nepodarilo porozumieť všetkým jeho nápadom. Bol považovaný za vizionára, Celkovo si pripísal okolo 700 objavov, no väčšinu z nich si nestihol dať patentovať. Veľa jeho objavov bolo ukradnutých. Samotný Tesla vraj povedal "Neľutujem, že mi ukradli moje myšlienky. Je mi ľúto, že nemajú vlastné".

Po Teslovi bola v roku 1960 pomenovaná jednotka magnetickej indukcie - tesla.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články