Domovská

Slovensko a Slováci na novosadskom výstavisku

V Novom Sade do nedele trvá 50. Medzinárodný veľtrh LORIST, ktorý okrem lovu, rybolovu, športu a turizmu zastrešuje aj viaceré ďalšie veľtrhy a podujatia. V rámci veľtrhu turizmu prebiehalo napríklad zaujímavé podujatie Gorenje Gastro planéta, na ktorom veľvyslanci jednotlivých krajín prezentovali svoje gastronomické dedičstvo a kuchárske špeciality. Slovenskú tradičnú kuchyňu predstavila veľvyslankyňa Slovenskej republiky J.E. Dagmar Repčeková, ktorá si utvorila tím a ten jej pomáhal pripraviť tradičné slovenské jedlá. Tak petrovský Národný dom Aróma v čele s Jasnou Potkonjakovou nachystal krumple na ťapši, svadobnú kapustu, bryndzové halušky, makové rejteše a ďalšie dobroty a nechýbala ani chýrečná petrovská štipľavá klobása Karola Horváta. Anna Legíňová tú kulinársku nádheru doplnila omaľovanými predmetmi so slovenskou ornamentikou.

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Foto: Color press grup

 

Nápomocnú ruku v organizácii prezentácie slovenských jedál podali Turistická organizácia a Obec Báčsky Petrovec, v mene ktorej sa prihovoril predseda Srđan Simić. Predseda petrovskej obce prevzal i Zlatú medailu Novosadského veľtrhu pre Slovenské národné slávnosti a Jasna Potkonjak Veľkú zlatú medailu Novosadského veľtrhu, ktorú si reštaurácia Aróma pridá k doterajším štyrom. Eko apartmány z Báčskeho Petrovca tiež získali Zlatú medailu.

Gorenje Gastro planétu zorganizoval magazín "Diplomacy & Commerce", združenie "Bač u srcu Bačke" i "Petrovaradin medija", v spolupráci s Novosadským veľtrhom.

 

Anna Legíňová a Karol Horvát

 

Anna Legíňová a Karol Horvát

 

Počas LORIST-u v Master stredisku Novosadského veľtrhu prebiehalo šieste Dunajské biznis fórum. Organizátorom bola Hospodárska komora Srbska. Na ňom sa zúčastnili predstavitelia biznisu, vedy, kultúry, médií, politiky, diplomacie a verejného života z 14 krajín.

Podľa informácií Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku na plenárnom zasadnutí 6. Dunajského podnikateľského fóra v Novom Sade bola udelená cena „Dunajský kvet" aj predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Andrejovi Dankovi. Cenu získal za podporu eurointegračného procesu Srbska počas slovenského predsedníctva Európskej rady v roku 2016 a organizovanie Konferencie predsedov Európskeho parlamentu s účasťou krajín v prístupovom procese k EÚ.

 

Foto: Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku

 

Foto: Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku

 

Cenu z rúk profesora Radovana Pejanovića, predsedu Rozvojovej poľnohospodárskej agentúry Srbska prevzala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Srbskej republike Dagmar Repčeková.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus