Domovská

Badnji dan a Zjavenie Pána

Podľa staršieho juliánskeho kalendára dnes je Štedrý deň alebo Badnji dan a podľa novšieho, gregoriánskeho, dnes je sviatok Zjavenia Pána, alebo ľudovo Sviatok Troch kráľov.

 

Pravoslávny štedrý večer dnes v Novom Sade s teplotou 15

 

Pravoslávny štedrý večer dnes v Novom Sade s teplotou 15

 

Zjavenie Pána je zjavením Ježiša Krista ako Mesiáša Izraela, Božieho Syna a Spasiteľa sveta. Slávi sa poklona Ježišovi zo strany "mudrcov", čiže kráľov, ktorí prišli z Východu, spolu s Ježišovým krstom v Jordáne a so svadbou v Káne.

 

Pomerne pusto bolo podvečer v Novom Sade, veriaci sa v tom čase už zhromaždili v chrámoch a rodina okolo pôstneho stola

 

Pomerne pusto bolo podvečer v Novom Sade, veriaci sa v tom čase už zhromaždili v chrámoch a rodina okolo pôstneho stola

 

Na Východe sa sviatok Troch kráľov oslavoval už od tretieho storočia. Cirkev si v ňom pripomínala "tri zázraky": príchod mudrcov z Východu, Ježišov krst a jeho prvý zázrak v Káne Galilejskej.

V 4. storočí sa tento sviatok rozšíril aj na Západe, kde liturgia a čítania kládli dôraz predovšetkým na poklonu mudrcov z Východu. Títo učenci z Perzie boli zobrazovaní ako "traja králi" s menami Gašpar, Melichar a Baltazár. V týchto mudrcoch, ktorí sú predstaviteľmi okolitých pohanských náboženstiev, evanjelium vidí prvotiny národov, ktoré prijímajú dobrú zvesť o spáse. Príchod mudrcov do Jeruzalemu, s cieľom pokloniť sa židovskému kráľovi ukazuje, že v mesiášskom svetle Dávidovej hviezdy hľadajú v Izraeli toho, kto bude kráľom všetkých národov.

 

Tichá noc pravoslávna v Novom Sade

 

Tichá noc pravoslávna v Novom Sade

 

Dnes, vo Sviatok Zjavenia Pána čiže Troch kráľov veriaci, ktorí uctievajú juliánsky kalendár, oslavujú Štedrý deň alebo Badnji dan. V pravoslávnych kostoloch štedrovečerné sväté služby Božie sa odbavujú vo večerných hodinách alebo o polnoci. V ten večer veriaci, buď vo svojich domácnostiach alebo pred chrámom, pália dubové konáre, ktoré podľa pomenovania Štedrý večer čiže Badnje veče menujú „badnjak". Vatra-oheň je symbolom svetla a tepla, ktoré hreje a zbližuje rodinu. Neodlučiteľnou súčasťou pravoslávnych Vianoc je aj špeciálne zhotovený chlieb, tzv. „česnica", ktorú lámu na toľko častí, koľko je v rodine osôb. Pri miesení do nej dajú striebornú alebo zlatú mincu a komu sa ona dostane, tomu prinesie šťastie na celý rok. Pravoslávni veriaci ešte dnes dodržiavajú pôst bez mäsa a mliečnych výrobkov a dnešným dňom sa im aj končí 40 dňový pôst a zajtra už bude jedálny lístok hojný a bohatý.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #1 RE: Badnji dan a Zjavenie Pánapd 2018-01-06 22:53
Pozrite jedinečnú poveternosnú situaciu nad Stredomorím, až po naše končiny.... squall.sfsu.edu/gif/ jetstream_northern_0 0.gif
A čo s tou iróniou ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus