Domovská

V Bratislave dnes Padinské dôverné príbehy

Od roku 2016 sa prezentácii kultúry a všeobecne života zahraničných Slovákov venuje aj Kalab – krajanské a komunitné centrum so sídlom na Zámockej ulici neďaleko bratislavského hradu. Dnes tam otvorili výstavu insitného maliara z Padiny Martina Papa Padinské dôverné príbehy. Vernisáž uviedol galerista z Kovačice Pavel Babka. Súčasťou vernisáže bolo aj predstavenie unikátnej knihy Slováci vo Vojvodine etnografa Jána Botíka, ktorá komplexne predstavuje menšinu Slovákov vo Vojvodine.

 

Z dnešnej vernisáže v Kalabe (Foto Kalab)

 

Z dnešnej vernisáže v Kalabe (Foto Kalab)

 

Martin Pap je maliarom bohatej imaginácie. Jeho maliarska tvorba vychádza z banátskej roviny a dedinského života, ale sa nedá obmedzovať. Od začiatku jeho maľby vždy obsahovali akýsi záhadný fantastický strom akoby bol osou života znázornených dedinských výjavov, a preto hádam aj vyrastá z veľkej tekvice – symbolizujúcej plodnosť a hojnosť.

 

Jeden z najnovších obrazov Martina Papa

 

Jeden z najnovších obrazov Martina Papa

 

Autor knihy Slováci vo Vojvodine (rok vydania: 2016) Ján Botík je etnológ, etnograf a kultúrny antropológ. V knihe píše o Slovákoch žijúcich v Srbsku. Celú históriu od ich prvého sťahovania do južných oblastí Uhorska na konci 17. storočia, príčiny ich sťahovania a spôsob začleňovania do nového prostredia až po ich dnešný spôsob života. Ide o syntetizujúci pohľad s mimoriadnou šírkou a dôkladným poznaním všetkých už dostupných a zverejnených písomných dokumentov danej problematiky.

 

V Bratislave dnes Padinské dôverné príbehy

 

„Keďže sme sa prednedávnom dozvedeli, že vojvodinský harmonikár Ondrej Maglovský, ktorý patrí medzi hudobné špičky vo Vojvodine, vedie aj hudobnú časť Folklórneho súboru Sálašan v rumunskom Nadlaku a osobne nás vítal na našej zastávke v Kysáči, prišiel kvôli požiaru o strechu na dome, rozhodli sme sa, že počas večera urobíme malú zbierku," uvádzajú na svojej facebookovej stránke predstavitelia Kalabu.

KALAB je krajanské centrum komunitného vzdelávania a galéria insitnej tvorby Slovákov vo Vojvodine a študentov VŠVU. Viac TU:
https://krajanskyinstitut.wixsite.com/kalabcentrum

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus