Domovská

V Bratislave dnes Padinské dôverné príbehy

Od roku 2016 sa prezentácii kultúry a všeobecne života zahraničných Slovákov venuje aj Kalab – krajanské a komunitné centrum so sídlom na Zámockej ulici neďaleko bratislavského hradu. Dnes tam otvorili výstavu insitného maliara z Padiny Martina Papa Padinské dôverné príbehy. Vernisáž uviedol galerista z Kovačice Pavel Babka. Súčasťou vernisáže bolo aj predstavenie unikátnej knihy Slováci vo Vojvodine etnografa Jána Botíka, ktorá komplexne predstavuje menšinu Slovákov vo Vojvodine.

 

Z dnešnej vernisáže v Kalabe (Foto Kalab)

 

Z dnešnej vernisáže v Kalabe (Foto Kalab)

 

Martin Pap je maliarom bohatej imaginácie. Jeho maliarska tvorba vychádza z banátskej roviny a dedinského života, ale sa nedá obmedzovať. Od začiatku jeho maľby vždy obsahovali akýsi záhadný fantastický strom akoby bol osou života znázornených dedinských výjavov, a preto hádam aj vyrastá z veľkej tekvice – symbolizujúcej plodnosť a hojnosť.

 

Jeden z najnovších obrazov Martina Papa

 

Jeden z najnovších obrazov Martina Papa

 

Autor knihy Slováci vo Vojvodine (rok vydania: 2016) Ján Botík je etnológ, etnograf a kultúrny antropológ. V knihe píše o Slovákoch žijúcich v Srbsku. Celú históriu od ich prvého sťahovania do južných oblastí Uhorska na konci 17. storočia, príčiny ich sťahovania a spôsob začleňovania do nového prostredia až po ich dnešný spôsob života. Ide o syntetizujúci pohľad s mimoriadnou šírkou a dôkladným poznaním všetkých už dostupných a zverejnených písomných dokumentov danej problematiky.

 

V Bratislave dnes Padinské dôverné príbehy

 

„Keďže sme sa prednedávnom dozvedeli, že vojvodinský harmonikár Ondrej Maglovský, ktorý patrí medzi hudobné špičky vo Vojvodine, vedie aj hudobnú časť Folklórneho súboru Sálašan v rumunskom Nadlaku a osobne nás vítal na našej zastávke v Kysáči, prišiel kvôli požiaru o strechu na dome, rozhodli sme sa, že počas večera urobíme malú zbierku," uvádzajú na svojej facebookovej stránke predstavitelia Kalabu.

KALAB je krajanské centrum komunitného vzdelávania a galéria insitnej tvorby Slovákov vo Vojvodine a študentov VŠVU. Viac TU:
https://krajanskyinstitut.wixsite.com/kalabcentrum

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Jozef Podhradský (1823 – 1915)

Tento náš smutný svet

Tento náš smutný svet je háj osikový,
nie je v ňom tichučkej hodiny života.
Obor zeme našej je veľký cintorín. –
Nič nie je peknejšie jak keď anjel v prachu
s osudom bojujúc na hroboch víťazí.

A v tom sveta jasne

A v tom sveta jasne
v tom plamennom mori
čo vlastne je krásne?
....
Večne krásne jest:
Život! V živote – perla večnosti sôvesť:
jediná nemrie, nehasne...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus