Domovská

Sté výročia Veľkej vojny

"Sto rokov ukončenia Veľkej vojny. Sto rokov vzniku Kráľovstva Srbov Chorvátov a Slovincov. Sto rokov vzniku Československa." Tieto tri témy dominovali v piatok v Starej Pazove na medzinárodnom okrúhlom stole. Zorganizoval ho Miestny odbor Matice slovenskej v Srbsku Stará Pazova, Komisia pre históriu a etnografiu pri MSS a SKUS hrdinu Janka Čmelíka Stará Pazova. Iniciátorom podujatia bol predseda Historicko-etnografickej komisie pri MSS Jaroslav Miklovic. Tento náš historik sa roky zaoberá účasťou vojvodinských Slovákov v prvej svetovej vojne, o čom hovoril aj na piatkovom okrúhlom stole. Uvedenej téme sa širšie chce venovať vo svojej knihe, ktorú plánuje vydať práve v tomto roku, keď si pripomíname storočnicu ukončenia Veľkej vojny.

 

Pomník v kulpínskej farskej záhrade

 

Pomník v kulpínskej farskej záhrade

 

V prvej svetovej vojne uhasli mladé životy veľkého počtu vojvodinských Slovákov. Ich mená sú v jednotlivých našich slovenských osadách vyryté na spoločnom pomníku na cintoríne alebo častejšie aj vedľa kostola. V Starej Pazove je napríklad ten pomník na cintoríne, kým v Kulpíne je on vo farskej záhrade.

 

Z prvej svetovej vojny sa nevrátilo vyše šesťdesiat mladých kulpínskych Slovákov

 

Z prvej svetovej vojny sa nevrátilo vyše šesťdesiat mladých kulpínskych Slovákov

 

Z prvej svetovej vojny sa nevrátilo vyše šesťdesiat mladých kulpínskych Slovákov

 

Z prvej svetovej vojny sa nevrátilo vyše šesťdesiat mladých kulpínskych Slovákov

 

Vo Veľkej vojne na území Srbska zahynuli aj 44. vojaci zo Slovenska. Na ich počesť v Kragujevci vystavali Česko-slovenský vojnový cintorín. Vlani, pri príležitosti 99. výročia popravenia 44. slovenských vojakov, ktorých pred koncom prvej svetovej vojny zastrelili v Kragujevci 9. júna roku 1918, Vláda Republiky Srbska a Výbor pre zachovávanie tradícií oslobodzovacích vojen Srbska usporiadali v Kragujevci Srbsko-slovenskú pietnu spomienku. Podujatie prebiehalo na Česko-slovenskom vojnovom cintoríne. Minuloročné spomienkové slávnosti boli svojráznym úvodom k tohtoročným podujatiam, ktoré pri príležitosti storočnice tragickej udalosti spoločne zorganizujú Mesto Kragujevac, Vláda Republiky Srbska a Slovenská republika. Na Stanovljanskom poli v Kragujevaci bolo 44 slovenských vojakov Rakúsko – Uhorskej armády, príslušníkov náhradného práporu 71. Pešieho pluku popravených zastrelením, pretože sa vzbúrili proti nezmyselnej vojne a utlačovaniu. V tomto roku si túto tragickú udalosť v Kragujevci pripomenú 8. júna 2018 a na nej sa zúčastní značný počet vysokých predstaviteľov oboch krajín, ako aj vojnových veteránov.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Víťazoslav Hronec (1944)

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus