Domovská

Dni srbskej kultúry v Bratislave

V piatok a sobotu v mestskej časti Bratislava - Staré Mesto budú znieť srbské a dolnozemské, staropazovské piesne. Dvojdňové podujatie, v rámci ktorého sa predstavia Srbi a Slováci žijúci v Starej Pazove, sa začne 11. mája o 18,00 v Zichyho paláci a pokračovať bude v sobotu predpoludním o 11,00 sprievodom účastníkov ulicami v pešej zóne. Štart bude pod Michalskou bránou a sprievod sa bude pohybovať v smere Hviezdoslavovho námestia, kde bude hlavný program. Podujatie prinesie nielen umenie, folklór zo Starej Pazovy, ale aj ľudové výrobky, divadlo a tradičné jedlá. Podujatím sa, okrem iného, má poukázať aj na to, že Slováci žijúci v zahraničí dodržiavajú mnohé kultúrne a duchovné tradície Slovákov.

 

Dni srbskej kultúry v Bratislave

 

Slávnostné otvorenie Dní srbskej kultúry v Starom Meste bude prebiehať v Zichyho paláci a začne sa príhovormi primátora mesta Stará Pazova Đorđeho Radinovića, starostu mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Radoslava Števčíka, predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Jána Varša a novovymenovaného srbského veľvyslanca v Bratislave Momčila Babića. Účastníkov podujatia prídu pozdraviť aj srbskí futbalisti bratislavského Slovanu. Nasledovať bude premietanie filmu o meste Stará Pazova v slovenskom jazyku, vernisáž obrazov akademických maliarov a fotografií mesta Stará Pazova, koncert vážnej hudby a o 19,30 divadelné predstavenie Krčma na hlavnej hradskej slovenského divadla VHV zo Starej Pazovy.

V sobotu sa bude pokračovať na Hviezdoslavovom námestí. Defilé účastníkov manifestácie ulicami v pešej zóne sa začne o 11,00 a v programe vystúpia folklórne súbory, ľudové orchestre, spevácke zbory a nevystane ani pop-rocková hudba. Prezentovaná bude turistická, hospodárska a gastronomická ponuka Obce Stará Pazova.

Na Dňoch srbskej kultúry sa zúčastní zo 120 účastníkov zo SKUS hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy, mládežníckeho súboru Sv. Savu z Novej Pazovy, tamburášskeho orchestra z Vojky a predstaviteľky všetkých spolkov žien z Obce.

Vstup voľný a ochutnávka gastronomických špecialít zdarma.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus