Domovská

Slováci v srdci Šumadije

V tomto roku si pripomíname 100-ročnicu ukončenia tzv. Veľkej vojny. V Kragujevci 8. júna 1918, pred koncom vojny, bolo popravených 44 slovenských vojakov. Pri príležitosti okrúhleho jubilea v Kragujevci 8. júna 2018 pietnu spomienku spoločne zorganizovali Mesto Kragujevac, Vláda Republiky Srbska a Slovenská republika. V mene vlády Srbska sa prihovorila ministerka Slavica Đukićová Dejanovićová a v mene Slovenskej republiky J.E. Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa SR v Belehrade. Slovenským obetiam sa prišli pokloniť delegácie Ministerstva obrany SR, Národnej rady SR, Národnej gardy, slovenských vojnových veteránov, primátor Trenčína Richard Rybníček, členovia Vojenskej dychovky... delegácia Matice slovenskej v Srbsku vedená predsedom Jánom Brtkom, spolkári z Dobanoviec a Boľoviec...

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Vence k pomníku popraveným slovenským vojakom položili tiež aj predstavitelia Ministerstva obrany Srbska a Vojska Srbska. Predstavitelia občianskeho združenia Únia Vojnových veteránov zo Slovenskej republiky priniesli do kragujevského spomienkového komplexu balíky zeme z každej slovenskej dediny, z ktorej pochádzali popravení vojaci a zem posvätil pravoslávny kňaz.

V Kragujevci pri tejto príležitosti zorganizovali aj slovenský deň pod názvom „Slováci v srdci Šumadije", ktorý usporiadalo Združenie srbsko-slovenského priateľstva „Slovenské korene" a záštitu nad ním prevzalo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade a mesto Kragujevac. V programe vystúpili spolky z Báčskeho Petrovca, Kovačice, Padiny, Boľoviec a Dobanoviec. Otvorená bola výstava obrazov slovenského umelca Rada Van Ladomerského, Dobanovčan Željko Čapeľa pripravil výstavu starých fotografií o Kragujevci a slovenských vojakoch z prvej sv. vojny, otvorená bola etnografická výstava dobanovských žien, výstava fotografií Petra Dešića a insitných maliarov z Kovačice a Padiny.

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo SR v Belehrade

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade sa na svojej facebook stránke poďakúva všetkým organizátorom a účastníkom programu, osobitne mestu Kragujevac, s ktorým pri tejto príležitosti mesto Trenčín, po 44. rokoch od podpísania prvej charty o spolupráci, včera podpísalo novú zmluvu o zintenzívnení kultúrnych, ekonomických a priateľských vzťahov.

 

Foto: KUS Sládkovič Boľovce

 

Foto: KUS Sládkovič Boľovce

 

Foto: KUS Sládkovič Boľovce

 

Foto: KUS Sládkovič Boľovce

 

Na Stanovljanskom poli v Kragujevaci bolo na sklonku I. sv. vojny popravených 44 slovenských vojakov Rakúsko – Uhorskej armády, príslušníkov náhradného práporu 71. Pešieho pluku. Štyridsaťštyri. Ale kragujevská vzbura má viac obetí. V niektorých publikáciách a prácach sa spomínajú aj ďalší vojaci, ktorí sa zúčastnili vzbury so zbraňou v ruke a ktorí boli zavraždení alebo umreli na následky zranenia počas vzbury, na čo upozorňuje aj historik Peter Pavlík a uvádza Storyteller TU: https://www.storyteller.rs/dobre-pocujete-to-umieracik-v-kragujevci-o-slovenskych-vojakoch-rozprava/

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus