Domovská

Pomoc pre Draganu

Ešte pred rokom sa tešila zo života. Končila strednú hudobnú školu Isidora Bajića v Novom Sade ako žiačka generácie. Jarmila Juricová Stupavská jej prednášala Solfegio a priprávala ju na republikové a medzinárodné súťaže. Dragana vždy bola milá, usilovná, ochotná a skromná a aj preto bola obľúbená medzi rovesníkmi, ale aj medzi profesormi. Skromná, ale plány mala veľké. Dosiahnuté úspechy jej umožnili zapísať sa na Fakultu hudobných umení v Belehrade. Začiatok štúdií bol sľubný. Bolo sa z čoho tešiť. Čoskoro však nasledoval preukrutný životný úder. Diagnostikovaná rakovina – adenokarcinóm vaječníkov IV. stupňa. Napriek tomu Dragana nestráca nádej, snaží sa usmievať a chce žiť. Jej mama prosí o pomoc a k prosbe sa pripája aj Jarmila Juricová Stupavská, spolužiaci, študenti, priatelia, známi...

 

Pomoc pre Draganu

 

Pomoc pre Draganu

 

„Keďže bola dobrá aj z predmetu, ktorý ja prednášam, každý rok som ju chystala na republikovú a medzinárodnú súťaž. Mala som príležitosť s ňou robiť aj individuálne. Nič jej nebolo ťažko. Keď už bola tretiačka a maturantka, pomáhala mi chystať mladších pre súťaže. Čokoľvek som ju poprosila, ochotne a s úsmevom to urobila. Bola mojou ´sekretárkou´ aj pomocníčkou," hovorí Jarmila Juricová Stupavská a dodáva:

„Ja som to dieťa nikdy nevidela bez úsmevu. Ani teraz keď je chorá. Je v Turecku na liečení, dnes sme si písali a vraví, že je jej tam dobre, ubytovanie je slušné, sestričky a lekári milí... ibaže musí ležať a to ju strašne veľmi bolí..."

Prvé príznaky ochorenia sa zjavili vlani. Koncom novembra 2017 Dragana pocítila silnú bolesť brucha. Doteraz prešla tri cykly chemoterapie a potrebná je ďalšia liečba v zahraničí. Jeden mesiac v Turecku stojí 20.000 euro. Na prvý mesiac peniaze nazbierali, takže je Dragana s matkou už v Turecku.

 

Pomoc pre Draganu

 

Pomoc pre Draganu

 

Link na humanitárnu nadáciu:
http://www.budihuman.rs/sr/korisnik/501/dragana-stanimirov

Prvá srbská TV o Dragane urobila príspevok:
ttp://www.prva.rs/web-tv/info/exploziv/41271/exploziv---05062018/119068/draganina-pesma.html#.WxbO7Jm2uKw.facebook

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus