Domovská

Za Otom Filipom, skvelým publicistom a fotografom, vzácnym človekom

Pohreb Ota Filipa bude v stredu 20. júna 2018 v Šabci na Donjošovskom cintoríne o 13. h a pietne spomienkové stretnutie bude zajtra (19. júna) v budove Dnevnika na druhom poschodí o 14. h. O úmrtí „skvelého novinárskeho kolegu a príjemného priateľa, briskného a zajedno aj vnímavo vľúdneho publicistu a fotografa" Ota Filipa píše Ľudo Pomichal na stránke ÚSŽZ a vyjadruje vo vlastnom mene a v mene JE Jána Varša úprimnú sústrasť Otovej manželke Márii, synom Filipovi a Dávidovi, celej rodine...

 

Oto Filip (Foto Imrich Fuhl)

 

Oto Filip (Foto Imrich Fuhl)

 

Sú správy, ktoré nás silou ich absurdnej neočakávanosti zaskočia emotívnosťou tak mocne, že žiaľ z duše vyplavujú slzy aj z akokoľvek pevných a odolných chlapov. Tak i mnou zalomcovala zvesť zo Starej Pazovy, keď som si v nedeľu 17. júna 2018 ráno, ako to mám vo zvyku, poklikal na webové stránky a portály krajanských médií. Dlho som sa spamätával, keď pod sviecou piety na portáli týždenníka Slovákov v Srbsku Hlasu ľudu - hl.rs, som nad správou o úmrtí čítal meno Ota Filipa, skvelého novinárskeho kolegu a príjemného priateľa, briskného a zajedno aj vnímavo vľúdneho publicistu a fotografa, duše mediálneho diania vojvodinských Slovákov. Človeka, ktorý svojimi tvorivými a objavnými aktivitami, aj vďaka jedinečným ľudským priblíženiam a citlivým vnímaním života vojvodinských Slovákov v kontexte šíreho krajanského sveta, žurnalisticky aj ľudsky významne obohacoval, zveľaďoval i dotváral plastický obraz Slovákov v Srbsku v zrkadlení štyroch desaťročí.

Spomedzi Slovákov v Srbsku odišiel náhle a nečakane, potichu. Bolestivo paradoxne - bez slova a obrazu, teda symbolov zapečatených natrvalo v činoch (pretože redakčné archívy a fotografie, našťastie, pretrvajú...), ktoré Oto Filip dokázal zakaždým konceptuálne, výstavbovo, dramaturgicky aj vizuálne v publicistickej tvorbe s nápaditosťou a originalitou jemu svojskou harmonizovať. Zakaždým boli jeho novinárske aj fotografické pokušenia sprevádzané Otovým dobromyseľným a úprimným pohľadom, jemným provokovaním, zmyslom pre ohľaduplnú, no vecnú realitu. Každému z nás, aj mnohým jeho novým priateľom z mediálnych krajanských prostredí - fotografov a publicistov, ktorých si Oto získal počas deviatich nezabudnuteľných septembrových dní 2017 počas Ateliéru fotografie - Tvorivej školy žurnalistiky v Banskej Štiavnici, a s ktorými vedno spriadal nové spoločné výzvy, bude citeľne chýbať jeho takt i prístup: Otove novinárske aj človečenské šacovania, skúmavosťou nasýtené hodnotenia, ľudský šarm. A najmä pohľady čestného a rovného chlapa.

Trúchlia za Tebou všetci, ktorí mali česť poznať Ťa, Oto. Nielen ako novinára, ale aj ako človeka vždy pripraveného a ochotného vystrieť priateľskú ruku, vypočuť, pomôcť, povzbudiť a poláskať slovom, pohľadom. Napokon, aj Katka Pucovská, naša kolegyňa a "súputnička mediálnych snáh Slovákov vo Vojvodine a ich príkladnej kultúrno-emotívnej a ľudskej pripútanosti k našej spoločnej vlasti - Slovensku", sa vyjadrila na publicistickom portáli kulpin.net v tomto duchu: "Sťa hrom z jasného neba sa mnohých z nás dotkla správa o smrti novinára Ota Filipa. Nie, to nie je možné! Veď mal dohovorené stretnutia, sledovanie udalostí, nedokončený článok... Ale... predsa... Tak ako sa nevnucoval svojmu okoliu, tak tíško sa z neho v dnešnú noc aj vykradol. Manželka Mária a syn Filip a syn Dávid stratili oporný pilier. V budúcom roku by Oto oslávil štyridsať rokov pôsobenia v týždenníku Hlas ľudu, v ktorom zanechal hlbokú stopu."

Za jedným z najrešpektovanejších, najvšestrannejších a najtvorivejších novinárov, redaktorov, publicistov a fotografov v celom krajanskom svete v novodobej histórii krajanskej žurnalistiky prelomu dvoch storočí smútime aj v Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí v Bratislave.

V mene jeho predsedu Jána Varša, ktorého s Otom Filipom spájali osobné pracovné kontakty, ako aj puto ľudského zblíženia, neformálnych rozhovorov a stretnutí už počas pôsobenia JE Jána Varša na poste veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku (2011-2015), vyjadrujeme nad skonom Ota Filipa, nášho vzácneho priateľa, úprimnú sústrasť manželke Márii, synom Filipovi a Dávidovi, celej rodine, priateľom a známym, blízkym druhom - kolegom a spolupracovníkom v Hlase ľudu, v slovenských médiách v Srbsku, ako aj širokej kultúrno-spoločenskej obci Slovákov vo Vojvodine, pre ktorú bolo čaro osobnosti Ota Filipa počas celého jeho života neodmysliteľnou súčasťou a nespochybniteľným príkladom hodným nasledovania!

Celý článok TU: http://www.uszz.sk/sk/stranka/4542/za-otom-filipom-skvelym-publicistom-a-fotografom-vzacnym-clovekom

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus