Domovská

Bohatý víkend v Kulpíne

V komplexe Poľnohospodárskeho múzea v Kulpíne v sobotu popoludní a v nedeľu večer prebiehal celý rad podujatí. V bohatej ponuke Dňa Kulpína, Predslávnosťových dní v Kulpíne a Svadby voľakedy a dnes si početní návštevníci mohli nájsť obsah podľa vlastného záujmu. Spolky žien vystavovali a predávali tradičné domácke výrobky a pečivá a kulpínske spolkárky torty. Tí, čo uprednostňujú duchovný pokrm, sa tiež mali čím nasýtiť. Pred kaštieľom krásne mladuchy a svadobníci sprítomnili čaro niekdajších svadieb, výtvarníci predstavili svoju najnovšiu tvorbu, nezabúdalo sa ani na osobnosti a udalosti z dejín Kulpína. Folklór a hudba tradične prilákali najviac návštevníkov. Športové aktivity prebiehali na rybárskej chate, v poľovníckom dome a na futbalových ihriskách. V evanjelickom chráme Božom v Kulpíne, v príjemnom chládku, sa mohlo duchovne pookriať.

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

V slávnostnom salóne kaštieľa Milan Kolarski, diplomovaný odborník gastronómie, mal prednášku o stravovaní Dunđerskovcov a po ňom tam prebiehalo Slávnostné zasadnutie Rady Miestneho spoločenstva Kulpín. Úvodom sa prihovoril predseda Rady Miroslav Čeman, o kulpínskych jubileách, s dôrazom na storočnicu úmrtia Alberta Martiša, referát pripravila Katarína Pucovská a Viera Dorčová Babiaková vysunula úspechy kulpínskych žiakov a športovcov. Tohtoročný žiak generácie na petrovskom gymnáziu Kulpínčan Vladimír Zima slávnostné zasadnutie ozvláštnil hudbou na harmonike. V pomocných objektoch Dunđerskovho kaštieľa otvorili výstavu obrazov namaľovaných počas 2. Slovenského výtvarníckeho tábora v Kulpíne a obrazov Výtvarnej skupiny KEBY, ktorá pôsobí pri MOMS Kulpín. Spolok kulpínskych žien v čele s Katarínou Zorňanovou pred kaštieľom usporiadal Svadbu voľakedy a dnes, na ktorej svadobné piesne zaspieval Michal Vida, a v kaštieľskom parku Tortiádu.

Cyklistický klub Vihor z Maglića usporiadal v centre dediny súťaž pionierov v jazde na bicykloch. Galakoncert bol na javisku v parku kaštieľa. Na začiatku sa prihovorili predseda Rady MS Miroslav Čeman, predseda MOMS Kulpín Pavel Gaža, predseda Obce Báčsky Petrovec Srđan Simić a predseda MSS Ján Brtka. Po príhovoroch vystúpili KUS Zvolen z Kulpína a KUS Metropolitu Stefana Stratimirovića z Kulpína a súbor mládežníckeho združenia YMCA z Petrovca. Zaspievali sólistky: Anna Berediová zo Selenče, Elena Demrovská z Petrovca a Laura Radosavljevová a Martina Gažová z Kulpína. Program moderovala Viera Dorčová Babiaková. Tanečníkov a spevákov sprevádzala hudba pod vedením Ondreja Maglovského. Na zábave po programe hrali Trio MIO a Ex Yu Bend a spieval Marko Žigmanović.

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Združenie športových rybárov Smuđ zorganizovalo v sobotu obecnú súťaž pionierov v športovom rybolove a v nedeľu prebiehalo niekoľko ďalších športových podujatí. Na Rybárskej chate ZŠR Smuđ usporiadali Obecný šachový turnaj, v Poľovníckom dome spolku Bažant tradičnú súťaž poľovníkov v streľbe do hlinených terčov a vo varení poľovníckeho paprikáša a na ihrisku FK Kulpín športový klub Vatreni udarac zorganizoval súťaž vo Fire kick a po nej nasledoval futbalový zápas Tuční – chudí. Vo večerných hodinách v Dunđerskovom kaštieli v organizácii MOMS Kulpín prebiehala prezentácia monografie Kišgeci zostavovateľa Martina Prebudilu. Úvodné slovo patrilo predsedovi kulpínskych matičiarov Pavlovi Gažovi a o knihe a živote a diele Dr. Jána Kišgeciho hovoril zostavovateľ, ako aj Todor Radanov, Jaroslav Čiep a Vladimír Valentík. Úryvky z monografie prečítala Katarína Pucovská a program moderovala Viera Dorčová Babiaková. Hudobné predely patrili dvom vynikajúcim hudobníkom: opernému spevákovi Borisovi Babíkovi zo Starej Pazovy a Ondrejovi Maglovskému z Kulpína. Prihovoril sa aj prof.Dr. Ján Kišgeci, doktor poľnohospodárskych vied, univerzitný profesor, člen Slovenskej akadémie poľnohospodárskych vied – osobnosť, ktorá sa zapísala do dejín Kulpína ako zakladateľ Poľnohospodárskeho múzea, ktoré v tomto roku oslavuje svoje štvrťstoročie.

Aj v tomto roku na kulpínske oslavy pricestovala delegácia partnerského mesta Riečka zo Slovenska.

 

Katarína Pucovská

Foto: Ondrej Miháľ

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus