Domovská

Keď narastiem budem dieťa

Včera popoludní Knižnica Štefana Homolu v Báčskom Petrovci zorganizovala literárne posedenie so spisovateľom pre deti Zoroslavom Spevákom Jesenským pod názvom Keď narastiem budem dieťa  a výstavu kníh Slovenská vojvodinská literatúra pre deti. Podľa slov riaditeľky knižnice Anny Spevákovej, obe podujatia venovali deťom, aby ich prilákali do knižnice, aby ich odpútali od počítačov a aby si deti vedeli vážiť knihu. Deti nesklamali a skutočne v pozoruhodnom počte prišli do knižnice. Zoroslav Spevák im vtipne rozprával historky zo svojho detstva, ale sa im tiež prihováral aj ako pedagóg a upozorňoval ich na škodlivosť počítačov. Na tú tému sa nadviazal aj predseda lokálneho parlamentu, lekár Ján Šuľan, otvárajúc výstavu detskej tvorby.

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

„Hry na počítači zabíjajú detský rozum. Musíme všetci dávať veľký pozor, aby sme ich obmedzili na rozumnú mieru. Naša norma v rodine je dve hodiny denne. Hodinu predpoludním a hodinu popoludní. O siedmej večer sa počítače vypínajú," – zdôraznil Zoroslav Spevák a dodal, že detskému mozgu vážne ubližujú tieto digitálne technológie, ktoré sú zamerané na to, aby deťom vytvorili závislosť. Podľa jeho slov tie „levely", tie stupne, kde sa dostáva odmenu, ťahajú hráča pokračovať ďalej. V Nemecku, v Južnej Kórei, v Amerike... už deti po 7 a viac hodín trávia času pri počítači. Už viac hrajú hry ako čo spia. Ozrejmil Zoroslav Spevák, riadny profesor Filozofickej fakulty Univerzity v Novom Sade, Oddelenia pedagogiky, ktorý sa vo svojej vedecko-výskumnej práci venúva, okrem iného, aj filozofii vzdelávania a výchovy. "U nás sa počítače vypínajú i siedmej večer, lebo existuje niečo, čo sa volá hygiena sna... Ak deti vraždia nejakých mimozemšťanov, ak oni tam vyskakujú a potom im vytryskuje krv z hlav... a potom očakávate, že vám deti budú pokojne spať, tak to sa mýlite. A ak si myslíte, že dieťa môže byť zdravé, v akomkoľvek zmysle, bez plnohodnotného spánku, ktorý má trvať osem hodín, aj tu sa veru veľmi mýlite."

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Keď narastiem budem dieťa

 

Literárne posedenie prebiehalo v príjemnom chládku na dvore Kultúrneho strediska. Program moderovala Anna Petrášová. Z najnovšej knihy svojho otca Sedel som raz na múriku básne čítal syn Viliam. Potom sa prítomní presunuli do Knižnce Štefana Homolu, kde je nainštalovaná výstava Detská slovenská vojvodinská literatúra. Usporiadaná je podľa abecedného poriadku, tak ako sú usporiadané aj knihy v knižnici.

O detskej vojvodinskej literatúre hovorila prof.Dr. Marína Šimáková Speváková a výstavu otvoril predseda lokálneho parlamentu Ján Šuľan.

Obe podujatia sú zaradené do programu tohtoročných SNS.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus