Domovská

Chmeľ náš domáci

Pred štvrťstoročím a ešte aj pred asi 40-50 rokmi, koncom augusta a začiatkom septembra celý Petrovec rozvoniaval chmeľom. Tá vôňa sa šírila z 1500 ha a vtedy sa aj akýsi rozbláznený duch chmeľu a piva v čase oberačky vznášal nad dedinou – množstvo ľudí, rôzne kroje a nárečia, spev, smiech... Do Petrovca sa hrnuli húfy ľudí z rôznych častí krajiny, – „oberáči". Nálada bývala veselá. Možno to bola radosť z práce, zo zisku, z nových známostí a možno i zo sedatívnych účinkov chmeľu. Tie účinky medicína aj dnes využíva pri nervovej podráždenosti, nepokoji, nespavosti, migréne, stavoch napätia a vyčerpania. Tu v Báčke sa dobre darí predovšetkým autochtónnej odrode chmeľu Báčka, ale aj domácim odrodám Aroma a Robusta. Z nich možno vyrobiť to najlepšie pivo.

 

Chmeľ náš domáci

 

Máme tu dobrú pôdu aj pre americké odrody a máme aj dobrých odborníkov a takmer 250 ročnú tradíciu pestovania chmeľu. Na takých pevných základoch sa v Sústave Petrovec pred šiestimi rokmi začalo s revitalizáciou chmeliarstva. Na začiatku mali 5 ha a v tomto roku už majú 20 ha chmeľníc. Plochy plánujú ďalej rozširovať na 100 ha.

 

Chmeľnica Sústavy Petrovec

 

Chmeľnica Sústavy Petrovec

 

Zber chmeľu je toho času v plnom prúde a podľa slov riaditeľa Rastislava Struhára očakávajú úrodu zo 15 t. „O dva roky oslávime 250 rokov chmeliarskej tradície v Báčskom Petrovci. Tú niekdajšiu slávu pravdepodobne nikdy viac nedosiahneme, ale sa môžeme aspoň priblížiť a to predovšetkým za podpory štátu, aby sme zabezpečili kupcov pre náš chmeľ. Čo je najpodstatnejšie, máme ľudí, ktorí vedia robiť s chmeľom, čo sa veľmi ťažko učí, máme technológiu, ako aj agronómov a dokonca aj doktora chmeliarstva – takže nám je odbyt otázkou číslo jeden," – vyhlásil pre RTS riaditeľ DOO Petrovec Rastislav Struhár.

 

 

Chmeľnica Sústavy Petrovec

 

Chmeľnica Sústavy Petrovec

 

Pomoc pri revitalizácii chmeliarstva sa už ponúka z pokrajinskej úrovne. Námestník pokrajinského tajomníka pre poľnohospodárstvo Mladen Petković vyzval poľnohospodárov uchádzať sa o prostriedky na výsadbu chmeľníc: „Pre mladých poľnohospodárov a ženy podnetné prostriedky budú do sedemdesiat percent a sadenice sa budú môcť zabezpečiť prostredníctvom republikového ministerstva, ktoré tiež poskytne subvencie na tie účely," ozrejmil Petković a dodal, že na výstavbu jedného hektára chmeľnice potrebné je asi 50.000 eur.

V roku1954 v rámci Poľnohospodárskeho ústavu v Novom Sade založená bola osobitná Výskumná stanica pre chmeľ a konope v Báčskom Petrovci, ktorá postupne prerástla v Ústav pre chmeľ, cirok a liečivé rastliny.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus