Domovská

Voľby 4. novembra

V piatok 19. októbra vypršala lehota na podávanie volebných listín pre priame voľby do národnostných rád národnostných spoločenstiev v Srbsku, ktoré budú 4. novembra 2018. Keď ide o Slovákov vyhlásené sú tri volebné listiny: 1. Slováci vpred! – Pavel Surový, 2. Matica slovenská v Srbsku – Libuška Lakatošová a 3. Hej, Slováci! – Michal Baláž. Minister verejnej správy a lokálnej samosprávy Branko Ružić 19. októbra 2018 o polnoci vyniesol rozhodnutie o uzavretí Osobitného voličského zoznamu národnostných menšín, v ktorom do toho dátumu bolo zaregistrovaných úhrne 507.183 voličov. Všetci občania s hlasovacími právami, príslušníci národnostných menšín, sa však môžu ešte do 31. októbra 2018 o polnoci zapísať do zoznamu voličov.

 

Voľby 4. novembra

 

Minister Branko Ružić apeloval na príslušníkov menšinových spoločenstiev, aby využili svoje právo a zúčastnili sa na voľbách a voličom tiež radí preveriť, či sú zapísaní do Osobitného voličského zoznamu národnostných menšín, čo možno urobiť TU: https://upit.posebanbirackispisak.gov.rs/

V závislosti od počtu príslušníkov jednotlivých národnostných menšín, národnostná rada môže mať najmenej 15 a najviac 35 členov. Naša slovenská národnostná rada bude mať aj v nadchádzajúcom 4-ročnom mandáte 29 členov.

Republiková volebná komisia (RVK) vyhlásila tri volebné listiny slovenskej národnostnej menšiny. Keď ide o ostatné národnostné spoločenstvá, Maďari, ktorí si volia 35-členný národnostný parlament, teda patria medzi tie najpočetnejšie menšiny a je ich asi 254.000, podali iba 2 volebné listiny a z druhej strany Rusíni, ktorých je menej než 15.000, podali najviac listín, až 7.

Na schôdzi RVK 23. augusta bola vyhlásená prvá volebná listina Slováci vpred! – Pavel Surový. Na volebnej listine je 29 kandidátov na členov Národnostnej rady slovenskej národnostne menšiny a s listinou bola dodaná aj predpísaná dokumentácia s 578 vyhláseniami voličov, ktorí podporujú túto volebnú listinu.

 

Voľby 4. novembra

 

 

Na zasadnutí 29. augusta členovia RVK vyhlásili listinu Matica slovenská v Srbsku – Libuška Lakatošová. Volebná listina má 29 kandidátov a podporuje ju 650 overených vyhlásení voličov.

 

Voľby 4. novembra

 

 

Na zasadnutí 16. októbra 2018 schválená bola listina Hej, Slováci! – Michal Baláž. Volebná listina má 28 kandidátov a podporená je 297. overenými vyhláseniami voličov.

 

Voľby 4. novembra

 

 

Volebné listiny na voľbách 4. novembra budú očíslované poradovým číslom podľa toho, ako boli podávané.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+4 #2 na želanie ....n.k. 2018-10-26 21:28
Piesňou : "Laži me laži.." starý, voľný matičiar praje naprednym slobodnym radikalom uspešný začiatok volebného kortešovania.
značka : antioxidans
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 Voľby 4. novembraOtazka 2018-10-22 14:46
Mozna nie som dobre informovana, tak sa opytam, aby som vedela sa lepsie rozhodnut pre koho hlasovat. Nehovorilo sa, ze by Matica nemala byt politicka a teraz vidim, ze maju svoju listinu. Dakujem vopred za odpoved.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus