Domovská

Stála konferencia SR a Slováci žijúci v zahraničí 2018

Slováci z 19 štátov sa dnes a zajtra stretnú na Stálej konferencii Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2018 v Bratislave. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) organizuje v dňoch 26.-27. októbra 2018 v priestoroch Centra účelových zariadení - Stredisko SUZA Bratislava (Drotárska cesta 46) Stálu konferenciu Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2018. Otvorenie konferencie, nad ktorou prevzal záštitu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák, vrátane slávnostných príhovorov, sa uskutoční v piatok 26. októbra o 9.00 hodine.

Snemovanie krajanov – viac ako 80 zástupcov spolkov, organizácií a inštitúcií Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj ďalších osobností spoločensko-politického, vzdelávacieho, kultúrneho a duchovného krajanského života z 19 štátov Európy, Ameriky a Ázie, je jedno z najvýznamnejších podujatí v oblasti štátnej politiky SR vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí, ktoré ÚSŽZ organizuje každé dva roky.

Stála konferencia predstavuje reprezentatívne fórum pre dialóg i spoluprácu medzi našimi krajanmi a Slovenskou republikou. Zástupcovia krajanských spolkov, misií a inštitúcií na konferencii vyjadrujú názory na uchovávanie a podporu národného povedomia, jazykovej a kultúrnej identity krajanov v slovenskom svete v zahraničí aj s výhľadom do budúcnosti. V tomto roku je konferencia zameraná na tému Generačné výzvy pri posilňovaní národného povedomia Slovákov žijúcich v zahraničí s cieľom zabezpečiť plynulú kontinuitu manažovania procesu udržiavania a posilňovania slovenskosti v jednotlivých zemepisných oblastiach sveta, v ktorých žijú a aktívne pôsobia slovenské komunity.

Kritické hodnotenie a reálne načrtnuté návrhy o komplexnej vízii krajanskej perspektívy pri posilňovaní národného povedomia, jazykovej a kultúrnej identity krajanov, majú za cieľ zreteľne definovať prioritné zámery a potenciálny kvalitatívny posun, ktorý prispeje k posilneniu pocitu opory i primknutia krajanov k našej spoločnej vlasti, Slovenskej republike. Stála konferencia Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2018 sa počas dvojdňového snemovania bude riadiť vlastným rokovacím poriadkom, v programe odznejú referáty, diskusné príspevky a podnety v rámci tematického zamerania konferencie.

V slávnostne rámcovanej otváracej časti programu Ján Varšo, predseda ÚSŽZ, v prítomnosti predstaviteľov a hostí z politického, kultúrno-spoločenského a duchovného života SR ocení Pamätnou medailou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí 20 predstaviteľov krajanského sveta a osobnosti zo Slovenska, ktoré vniesli významný vklad v rámci upevňovania národného povedomia, rozvíjania spolkového krajanského života, podpory slovenskej vzdelanosti a kultúrnej identity Slovákov žijúcich v zahraničí.

Počas Stálej konferencie ÚSŽZ v spolupráci s krajanskými inštitúciami a partnermi zo Slovenska pripravil aj sprievodné podujatia a prezentácie. Účastníci konferencie zažijú krst 3. ročníka Slovenského svetového kalendára zo Slovenského vydavateľského centra v Báčskom Petrovci. Obsahovo aj tematicky pútavú publikáciu zo života krajanských komunít a osobností či pripomienky významných výročí v roku 2019 vypraví do života Vladimír Valentík. Rokovaciu atmosféru spestrí aj prezentácia ďalších knižných publikácií – Ján Botík: Slováci vo Vojvodine, Zuzana Palovic, Gabriela Beregházyová: Legenda lipy.

ÚSŽZ organizuje počas Stálej konferencie aj fotografickú výstavu SLOVENSKÝ SVET. Súbor 109 fotografií podáva na 12 veľkoplošných baneroch svedectvo o generačných premenách slovenskej diaspóry a zároveň predstavuje aj kľúčové míľniky „osmičkových výročí" v kontexte so životom krajanských komunít vo svete. Kurátorom a autorom výstavy je publicista Ľudo Pomichal, mediálny expert a teritoriálny pracovník ÚSŽZ.

ÚSŽZ pripravil pre krajanov – účastníkov Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí ešte v jej predvečer - vo štvrtok 25. októbra aj hodnotný kultúrny zážitok - divadelné predstavenie Fanny a Alexander v Slovenskom národnom divadle. Po prvom rokovacom dni v piatok 26. októbra prijme krajanov v Palugyayovom paláci Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

ÚSŽZ verí, že konferencia prinesie nový impulz v komunikácii so Slovákmi žijúcimi v zahraničí a do krajanských plachiet zadujú realistické nápady, ktoré bude možno v rámci existujúcich nástrojov a prostriedkov realizovať. Ide o spoločný záujem v prospech udržiavania pút medzi krajanmi a materským Slovenskom v dimenziách Ústavy Slovenskej republiky a slovenskej legislatívy a s prihliadnutím na podporu zo strany domovského štátu.

O priebehu Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2018 ÚSŽZ bude informovať na svojom webovom sídle www.uszz.sk.

 

Ľudo Pomichal

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus