Domovská

Mladí petrovskí zboristi v Martine

Detský zbor Základnej školy Jána Čajaka z Báčskeho Petrovca vedený dirigentkou Marienou Stankovićovou Krivákovou minulý víkend hosťoval v Martine na Slovensku. Hostiteľom petrovského zboru Smejko, utvoreného z 21 spevákov a jednej recitátorky, bola Spojená evanjelická škola v Martine, v ktorej pod jednou strechou, – aj keď v niekoľkých osobitných budovách, – funguje základná škola, gymnázium a už niekoľko rokov aj škôlka. Pre petrovský zbor boli naplánované aktivity v rámci detských bohoslužieb v kostole, ktoré sa uskutočnili v piatok v dvoch termínoch. O 10.h bolo v kostole vyše 200 detí zo škôlky a nižších ročníkov základnej školy a na druhých službách Božích o 11. h prítomní boli žiaci vyšších ročníkov základnej školy a gymnazisti. V nedeľu Petrovčania vystúpili na predpoludňajších slávnostných bohoslužbách pri príležitosti založenia 1. ČSR.

 

Foto Jarmila Pantelićová

 

Foto Jarmila Pantelićová

 

Foto Jarmila Pantelićová

 

Foto Jarmila Pantelićová

 

V sobotu sa petrovskí mladí zboristi ocitli na Festivale klobás, kde sa tiež ukázali v dobrom svetle a početnému publiku sa predstavili s 20 minútovým programom veselých detských piesní. Aj v ten deň sa programy niesli v duchu osláv 100. výročia založenia Československa. V Martine boli preto prítomné i delegácie všetkých partnerských miest a tak z Báčskeho Petrovca boli predstavitelia Miestneho spoločenstva, ako aj delegácia Obce Báčsky Petrovec.

Podľa zhodnotenia vedúcej žiackeho zboru M.S. Krivákovej všetky vystúpenia veľmi dobre dopadli, takže boli spokojní i hostia i hostitelia. Žiakov na syntetizátore sprevádzal Vladimír Kováč. Deti boli ubytované v rodinách. Toto bola druhá návšteva petrovských detí martinskej evanjelickej školy. Prvýkrát sa s jej učiteľmi stretli v Petrovci pred 4 rokmi, keď priniesli ako dar knihy do petrovskej školskej knižnice. Nasledovala odvetná návšteva a teraz ešte jedna ďalšia.

 

Mladí petrovskí zboristi v Martine

 

Mladí petrovskí zboristi v Martine

 

Detský zbor Základnej školy Jána Čajaka z Báčskeho Petrovca dnes už vystúpil na domácom teréne. Priliehavý program predviedli na nádvorí Slovenského vojvodinského divadla a pri hrobke obesených bohatierov, kde si predstavitelia obce uctili pamätný dátum z dejín obce – 28. október a 77. výročie tragickej popravy ôsmych obesených bojovníkov za slobodu v národnooslobodzovacom boji.

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus