Domovská

Pamiatka reformácie, Všechsvätých, Dušičky, Halloween

Evanjelici a iné protestantské cirkvi zajtra oslavujú významný sviatok – Pamiatku reformácie. Po ňom bude nasledovať 1. november, ktorý je sviatkom všetkých svätých – Všechsvätých a rímskokatolícki veriaci oslavujú ho ako deň, ktorý je venovaný všetkým svätým mučeníkom. Pamiatka zosnulých, čiže Dušičky pripadá na 2. novembra a uctievajú si ju tak katolícki ako aj protestantskí veriaci. Halloween je pohanským sviatkom, ktorý sa svätí v noci z 31. októbra na 1. novembra a uctievajú si ho najmä západné krajiny.

 

Pamiatka reformácie, Všechsvätých, Dušičky, Halloween

 

Pamiatkou reformácie sa pripomína 31. október z roku 1517. Vlani sme oslávili pol milénia odkedy Martin Luther v ten deň na dvere zámockého chrámu v nemeckom Wittenbergu pribil 95 výpovedí proti predávaniu odpustkov, čím sa začal proces reformácie a odštiepenie protestantskej od katolíckej cirkvi. Luther sa zasadzoval i o používanie materinského jazyka na službách Božích.

Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína slávnosť Všetkých svätých. V poslednom období už aj v evanjelických kalendároch v deň 1. novembra píše Všechsvätých, aj keď vskutku pamiatku na zosnulých si evanjelickí veriaci uctievajú počas celého novembra a osobitný deň Pamiatky zosnulých, podľa našich starších evanjelických kalendárov ako aj podľa Tranovského evanjelického kalendára, je 2. november.

 

Eva Husáriková, Pamiatka zosnulých, olejomaľba

 

Eva Husáriková, Pamiatka zosnulých, olejomaľba

 

Pravoslávni veriaci v Srbsku si na zosnulých spomínajú v tzv. zadušnice, ktoré pripadajú vždy v sobotu a je ich 4 v roku. Takzvané Miholjske zadušnice (Michalské) v tomto roku pripadli na 6. októbra a Mitrovské budú 3. novembra. Tie sa svätia v sobotu pred Mitrovdan, keď sa slúžia tzv. pomeni i parastosi, a podľa pravoslávneho zvyku vtedy sa zapaľujú sviečky a necháva jedlo pre pokoj duší zosnulých.

Žijeme v komerčnej dobe, v ktorej sa skomercializuje všetko, aj to najsvätejšie. Posvätná úcta voči zosnulým sa už aj u nás mení v Halloween. Mladšie generácie s radosťou prijímajú novoty zo Západu a pripájajú sa k miliónom ľudí, ktorí sa v noci z 31. októbra na 1. novembra maskujú v strašidelné postavy a organizujú hlučné zábavy. Čoraz väčší počet hlboko veriacich prejavuje však nespokojnosť s Halloweenom, lebo mienia že v tieto dni by sa ľudia mali skôr stíšiť a s pokorou sa pokloniť zosnulým, než halloweenovať a hulákať. Keďže je Halloween pohanský sviatok, vedenie tak Evanjelickej ako aj Katolíckej cirkvi sa k nemu stavia nanajvýš rezervovane.

Živí so živími... Ľudia od nepamäti cítili potrebu po zakončení tvrdých letných prác dopriať si zábavu. Úctu k zosnulým však treba zachovávať. Navštívme cintoríny, spomeňme si na našich milých a pomodlime sa za nich.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus