Domovská

Dušan Šimko, slovenský spisovateľ a švajčiarsky občan so srbskými koreňmi

Dušan Šimko (1945) sa narodil v Košiciach, v lekárskej rodine, v ktorej bolo uzdravovanie ľudí zakódované v génoch, prenášalo sa z kolena na koleno. Štyri generácie jeho predkov sa zaoberali lekárskym remeslom. Odrastal v slovensko-srbskej rodine, jeho matka bola zo Starého Sivca. V tých povojnových rokoch, v období kolektivizácie a fanatického budovania akéhosi uzavretého socializmu z východu, vycestovať z krajiny bolo takmer nemožné. Jeho matke bola predsa umožnená občasná návšteva rodiska, a s ňou cestoval aj Dušan. „Nový Sad bol pre mňa ventil ku slobode. V Československu boli vtedy dosť čudné časy. My sme s mamou mohli sem chodiť, ale otca nepúšťali. Moja babka mala tu veľkú srbskú rodinu, oni sú staroosadlíci."

 

Dušan Šimko, slovenský spisovateľ a švajčiarsky občan so srbskými koreňmi

 

Vtedy Dušan Šimko neemigroval, avšak ako 23-ročný to predsa urobil. Roku 1968 po vpáde sovietskych vojsk na Slovensko, odišiel do Švajčiarska, kde získal azyl. Potom dvadsať rokov nesmel chodiť domov. Medzičasom vo Švajčiarsku ukončil vysokoškolské štúdium a stal sa univerzitným profesorom a známym spisovateľom. Na tohtoročnom októbrovom knižnom salóne v Belehrade mu prezentovali tretí román preložený do srbčiny Mermer i granit. Rovnako ako aj predošlé dva: Gubio – knjiga doušnika (Gubbio – kniha udavačov) a Japanski divan (Japonský diván), aj Mramor a granit vyšiel vo vydavateľstve IK Prometej z Nového Sadu v preklade Zdenky Valentovej Belićovej.

Počas belehradského knižného veľtrhu našiel si čas aj na návštevu Nového Sadu a Báčskeho Petrovca. Prihovoril sa študentom na filozofickej fakulte na Katedre slovakistiky, bol hosťom na novozaloženom festivale Spolku novosadských spisovateľov "Perpetuum mobile" a svoje knihy venoval aj petrovskému gymnáziu.

Okrem troch spomenutých kníh Dušan Šimko napísal aj diela: Maratón Juana Zabalu (1984, 2013), VI. prápor (1997), Esterházyho lokaj (2000), Exil v Bazileji (2003) Košice-Kaschau. Ein Reise - und Lesebuch (2013).

Jeho prózy boli preložené do angličtiny, nemčiny, maďarčiny, srbčiny a češtiny.

O Dušanovi Šimkovi aj TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/8790-japonsky-divan-dusana-simku-po-srbsky

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus