Domovská

(Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni

V jubileu storočnice ukončenia I. sv. vojny si s pietou pripomíname obete tejto tzv. Veľkej vojny. Lebo, Svätý Ján Zlatoústy hovorí: „Obdarujte mŕtvych milosťou a dobrými skutkami, lebo to im pomôže vyhnúť sa večnému utrpeniu." Obec Báčsky Petrovec a MOMS Petrovec pozývajú na zajtrajšiu projekciu dokumentárneho filmu (Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni autora Srđana Ilića. Vo filme sú zhrnuté údaje o srbských vojakoch, ktorí vo vojnovom šialenstve zložili svoje kosti na území dnešného Slovenska. Projekcia filmu bude vo štvrtok 29. novembra v sieni Slovenského vojvodinského divadla so začiatkom o 18. hodine. Film je v srbčine so slovenským prekladom a základom príbehu je srbský vojenský cintorín z I. svetovej vojny vo Veľkom Mederi v Slovenskej republike. Autori filmu budú prítomní na projekcii. Vstup je voľný.

 

(Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni

 

Historik Lázsló Varga sa rozhodol skúmať a písať o Veľkom Mederi, mestečku na juhu Slovenska a tak v spolupráci filmových a televíznych tvorcov zo Srbska, Slovenska a USA v roku 2015 natočili 51 minútový dokumentárny film, ktorého základom je príbeh o Srbskom vojenskom cintoríne vo Veľkom Mederi, kde na mieste voľakedajšieho cisárskeho a kráľovského zajateckého tábora počas I. sv. vojny – Veľkej vojny, tragicky skonali mnohí Srbi, Čiernohorci, Rusi a Taliani. Ide o skromný prínos k zbieraniu a spracovaniu údajov historikov o srbských vojakoch, zajatcoch a civilistoch pochovaných na 676. miestach v 40 štátoch s približne 300.000 obeťami.

Scenár Stane Ribič a Srdan Ilić, poradca pri realizácii Tibor Vajda, výrobca Robert Klajn, hlavný kameraman a montáž Miroslav Bata Petrović, réžia Srđan Ilić.

 

Srbský vojenský cintorín Veľký Meder (Zdroj: hu.wikipedia.org)

 

Srbský vojenský cintorín Veľký Meder (Zdroj: hu.wikipedia.org)

 

Srpsko vojno groblje u Velikom Međeru (Zdroj: Republikový ústav pre ochranu pamätníkov kultúry)

 

Srpsko vojno groblje u Velikom Međeru (Zdroj: Republikový ústav pre ochranu pamätníkov kultúry)

 

Ešte aj na ďalších niekoľkých vojnových cintorínoch na Slovensku sú pochovaní srbskí vojaci. O tom viac TU: http://www.heritage.gov.rs/latinica/radovi_i_aktivnosti_obilazak_memorijala_iz_prvog_svetskog_rata_slovacka.php

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus