Domovská

Zima s knihou v Hložanoch

V kaviarni Pod lipami v Hložanoch včera pokračovala tradičná akcia Slovenského vydavateľského centra (SVC) z Báčskeho Petrovca Zima s knihou. V mene Spolku žien Slovenka z Hložian, spoluorganizátora včerajšej akcie, prítomných privítala predsedníčka Viera Miškovicová a slovo ďalej odovzdala Vladimírovi Valentíkovi, riaditeľovi SVC. Keďže vlani v tomto vydavateľstve vyšlo vyše 30 kníh, o témy nebola núdza. Odzneli verše či úryvky z najnovšej produkcie SVC, s osobitným dôrazom na zbierku Panónske haiku, o čom hovorila ich autorka Viera Benková. Básnickú zbierku Kaleidoskop a memoáre Zápisky bez poradia, nášho exilového spisovateľa Daniela Pixiadesa z Kanady, priblížila ich prekladateľka Katarína Pucovská. Úryvky z niektorých ďalších kníh prečítali Alena Pešková, Miriam Murtínová a Jasminka Činčuráková Galambošová. Večer bol príjemný, skôr jarný ako zimný, čo snáď prispelo k dobrej návštevnosti tejto, v poradí tretej tohtoročnej Zimy s knihou. Pozoruhodný bol tiež záujem o kúpu kníh, čo iste posmeľuje nielen autorov a vydavateľa, ale iste i všetkých nás. Veď kniha je ako dobrý priateľ, odbremení myseľ, poúča a zošľachťuje, treba jej preto venovať čas.

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

Zima s knihou v Hložanoch

 

Náležitá pozornosť sa venovala najnovšiemu románu pre deti hložianskeho rodáka Andreja Čipkára, autora učebníc a cestopisov. V tomto svojom najnovšom diele autor deťom na súčasný spôsob približuje niekdajší spôsob života. Z neho sa dozvedia napríklad o sedemmíľových bačkorkoch, grifliach a iných dôležitých veciach z minulosti našich detí.

Zima s knihou bude pokračovať na sobotu 9. februára v Pivnici, kde v rámci IX. seminára zborového spevu Nová pieseň usporiadajú prezentáciu knihy Dr. Juraja Súdiho Činnosť slovenskej zborovej kultúry a jej vplyv na rozvoj a šírenie interkulturality vo Vojvodine. Po víkende, v pondelok 11. februára sa Zima s knihou presťahuje do Kulpína. Vladimír Valentík, riaditeľ Slovenského vydavateľského centra, predstaví vlaňajšiu knižnú produkciu SVC, spisovateľka Viera Benková bude hovoriť o svojej najnovšej tvorbe, prekladateľka Katarína Pucovská priblíži dielo Daniela Pixiadesa, kysáčskeho rodáka a kulpínskeho učiteľa, žijúceho v Kanade a Viera Dorčová Babiaková prečíta básne z najnovšej básnickej zbierky kulpínskeho rodáka Michala Ďugu.

Večierok sa bude konať 11. februára 2019 o 19. hod. vo Vojvodinskom múzeu v Kulpíne, vo vedľajšej budove Poľnohospodárskeho múzea.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus