Domovská

Ľudovít Štúr – životný príbeh

Vo vydavateľstve Matice slovenskej z Martina v týchto dňoch vyšiel biografický román Ľuboša Juríka s názvom Ľudovít Štúr – životný príbeh. Je to obsiahle dielo o Ľudovítovi Štúrovi v beletrizovanej podobe. „Dielo sa dôsledne pridŕža historických reálií, ktoré spisovateľ hodnoverne domýšľa, no nevymýšľa." Uvádza to v noticke k tomuto románu doc. PaedDr. Pavol Parenička, PhD. Tiež hodnotí, že „príbeh Ľudovíta Štúra, veľkého muža našej minulosti, nesie nadčasové posolstvo: silný, pozitívne konajúci jednotlivec môže dať do pohybu lavínu udalostí, ktoré ovplyvnia celé ľudské spoločenstvá." V knihe sa možno dočítať aj o dolnozemských Slovákoch, Lužických Srboch, srbsko-slovenských vzťahoch... „Posledným žiakom Ľudovíta Štúra bol Srb Konstantin Kostić, ktorý dokonca býval u neho v Modre. Prišiel do Modry študovať po revolúcii na nižšie evanjelické gymnázium na odporúčanie ruského pravoslávneho kňaza Michaila Fjodoroviča Rajevského..." uvádza autor v knihe. Žiakom Ľudovíta Štúra bol i vodca vojvodinských Srbov Svetozar Miletić.

 

Ľudovít Štúr – životný príbeh

 

Ľudovít Štúr – životný príbeh

 

„V apríli 1837 prišiel do Bratislavy zakladateľ Matice srbskej Josif Milovuk, študentom odovzdal srbské knihy a portréty srbských kniežat. Matica Srpska bola najstaršou inštitúciou tohto druhu v uhorskej ríši, aj medzi slovanskými národmi. Vznikla roku 1826 v Pešti, no sídlo mala v Novom Sade..." píše Ľuboš Jurík. Revolučné a demokratické myšlienky štúrovskej generácie nachádzali i medzi dolnozemskými Slovákmi živnú pôdu.

Na webovej stránke Slovo vlani, ešte pred vydaním, na pokračovanie zverejnili Juríkov román o Štúrovi. Možno si ho prečítať TU:
https://www.noveslovo.sk/c/Ludovit_Stur_jeho_zivotny_pribeh_12

Román o Štúrovi vznikol po úspešných a oceňovaných biografických románoch Ľuboša Juríka o Clementisovi a Dubčekovi. Alexander Dubček: Rok dlhší ako storočie je beletrizovaným životopisom Alexandra Dubčeka a toto obsiahle dielo bolo za účasti autora koncom júna 2017 prezentované aj na literárnom večierku v Novom Sade. Ľuboš Jurík ( 1947) si vtedy zaspomínal na obdobie rokov 1967 – 1972, keď študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Bol trochu mladším kolegom, – ale aj kamarátom, – nášmu Vladovi Dorčovi (23. apríl 1944 Báč. Petrovec - 27. jún 2005 Kulpín), ktorého v Kulpíne svojho času i navštívil.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+2 #1 RE: Ľudovít Štúr – životný príbehp. 2019-05-21 13:14
Nech je vítaný...
Ináč, svetoznámy Štúrov súčasnik, Friedrich Engels v roku 1849 zaradil Slovanov medzi "ne-pokrokové" - "spiatočnícke" europske národy. "Odpadky" , "ruiny" atp. Bratská láska medzi Slovanmi je pre takých - nočná mora...
"Hochmut, Hochmut, über alles.."
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus