Domovská

Jarné nôty 2019

Vo Svetový deň hudby krásne tóny odzneli na XXIII. Festivale vážnej hudby Jarné nôty v Báčskom Petrovci. Prítomní v slávnostnej sieni petrovského gymnázia mali opravdivý pôžitok z počutých inštrumentálnych, zborových či sólových predvedení. Na vydarenom hudobnom podujatí sa najprv predstavili hudobne nadaní žiaci základných škôl, po nich nasledovali stredoškoláci a záver patril už „ostrieľaným" mladým hudobníkom. Všetci boli výborní a dobre nacvičení a bravúrne výkony podali predovšetkým klavírny virtuóz Marek Stupavský z Nového Sadu a speváčka Katarína Kalmárová z Vojlovice, ktorá sa nanajvýš úspešne popasovala s operným spevom. Ivetu Kováčovú z Báčskeho Petrovca sme doposiaľ mali možnosť spoznať ako nadanú hudobníčku a vynikajúcu speváčku a tentoraz sa, okrem hrou na klavíri, predstavila aj ako dirigentka. Naša talentovaná huslistka Marína Cerovská z Báčskeho Petrovca, ktorá sa v tomto roku zapísala na Akadémiu umení v Banskej Bystrici, na Jarných nôtach tentoraz chýbala a dôvodom boli rozlepené husle.

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

V prvej časti koncertu sa predstavili dve Petrovčanky, flautistky Anastasija Mrdaková a Marta Milašinovićová, nasledovali dvaja klaviristi Ksenija Vujačićová a Martin Červený, tiež obaja z Petrovca a potom sa už predstavili dvaja klarinetisti, obaja zo zahraničia: Benedikt Murvai z Bekešskej Čaby z Maďarska a Jasminka Poláčeková z Nadlaku z Rumunska. Po inštrumentálnej časti vystúpil spevácky zbor Smejko zo Základnej školy Jána Čajaka z Petrovca, ktorý zaspieval dve piesne pod dirigentskou taktovkou Ivety Kováčovej a klavírneho sprievodu Vladimíra Kováča. Iveta Kováčová. Stredoškoláci mali troch predstaviteľov: Aleksandar Lučić a Martin Ján Javorník v husľovom duete predviedli tri skladby a Iveta Kováčová sa po dirigovaní zboru predstavila aj hrou na klavíri. V záverečnej časti vystúpila operná speváčka Katarína Kalmárová z Vojlovice, na klavíri ju sprevádzala (tiež aj niektorých ďalších hudobníkov) Ivana Šoškićová a záver patril študentovi postgraduálnych štúdií na Akadémii umení v Novom Sade Marekovi Stupavskému z Nového Sadu.

 

Jarné nôty 2019

 

 Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Jarné nôty 2019

 

Prítomných a účastníkov koncertu na gymnaziálnej pôde privítala Anna Medveďová, riaditeľka Gymnázia Jána Kollára so žiackym domovom a v mene organizátora sa prihovorila Katarína Melegová Melichová, predsedníčka Miestneho odboru Matice slovenskej Petrovec. Účastníkov pozdravil i podpredseda Svetového združenia Slovákov Pavel Hlásnik z Nadlaku. Program moderovala Viera Dorčová Babiaková.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus