Domovská

75 rokov XIV. VÚSB

Odhaduje sa, že v II. svetovej vojne zahynulo vyše 5.000 bojovníkov z radu vojvodinských Slovákov. Presný počet sa dodnes nevie, avšak matematika a percentá vedia o všeličom svedčiť. Tak tie čísla napovedajú, že percentuálne vo vojne padlo možno najviac práve našich obetí. Aj ďalší údaj svedčí o hrdinskosti a lojalite našej menšiny: z úhrne 15 vojvodinských brigád, iba slovenská a maďarská menšina formovali národnostné brigády.

 

75 rokov XIV. VÚSB

 

75 rokov XIV. VÚSB

 

V druhej polovici augusta 1944 založený bol Novosadský partizánsky oddiel,v ktorom pôsobili dve čaty: slovenská a novosadská. Ony účinkovali v oslobodení Báčskeho Petrovca 15. októbra, Nového Sadu 22. a 23. októbra 1944, ako aj iných okolitých dedín. XIV. VÚSB (Vojvodinská úderná slovenská brigáda) bola zaradená do 51. divízie a pri zakladaní počítala 200 bojovníkov. Veľmi rýchlo počet členov narastá na 1.200 a neskoršie až na 2.500. Vo svojom zložení XIV. VÚSB mala 3 batalióny, každý z nich asi 720 bojovníkov. V brigáde bolo aj vyše 80 žien. Po niekoľkých mesiacoch , 24. marca 1945 brigáda bola rozpustená a jej batalióny prešli do zloženia VII., VIII. a XII. vojvodinskej brigády.

 

75 rokov XIV. VÚSB

 

75 rokov XIV. VÚSB

 

Údaje o tejto brigáde sú zachované na gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci, kde bola brigáda založená, kde je aj Pamätná izba tejto brigády a kde na gymnaziálnom nádvorí stojí pomník padlým bojovníkom. Táto Pamätná izba sa v tomto roku gymnaziálnych jubileí renovuje. Pamiatku na hrdinskosť a obete treba zachovať. Niektorí z padlých bojovníkov boli aj žiakmi tejto školy a priemerný vek obetí bol iba 22 rokov. Mnohé údaje o brigáde sú uschované aj v Múzeu Vojvodiny v Novom Sade.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+2 #1 CEST ICH PAMIATKEVladislav Stanko 2019-07-24 01:07
CEST ICH PAMIATKE
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus