Domovská

Spolupráca Archívu Vojvodiny s Múzeom SNP

Slovensko si 29. augusta veľkolepými celoštátnymi oslavami v Banskej Bystrici pripomenulo 75. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Pamiatku a odkaz hrdinov najvýznamnejšej udalosti novodobých slovenských dejín si uctila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Ona na oslavy pozvala aj predstaviteľov Archívu Vojvodiny z Nového Sadu v čele s riaditeľom ustanovizne Nebojšom Kuzmanovićom. Po ceremoniály ministerka prijala novosadskú delegáciu, s ktorou rokovala o spolupráci Múzea Slovenského národného povstania a Archívu Vojvodiny. Spolupráca by mala byť zameraná na výskum zločinov páchaných na Slovákoch v II. svetovej vojne, ale aj na ďalšie spoločné projekty. Pri tej príležitosti slovenská ministerka sa poďakovala Nebojšovi Kuzmanovićovi za afirmáciu srbsko-slovenského priateľstva a kultúrnych stykov v jeho publicistickej a vedeckej práci a udelila mu Pamätnú medailu 75. výročia Slovenského národného povstania.

 

Foto: Archív Vojvodiny

 

Foto: Archív Vojvodiny

 

Foto: Archív Vojvodiny

 

Foto: Archív Vojvodiny

 

„Udelenie medaily za rozvoj srbsko-slovenských vzťahov pri príležitosti 75 rokov povstania bolo jedným z najradostnejších okamihov v mojom úradnom verejnom živote. Svedčí, že si iní predsa všímajú našu prácu. To ma iste podnieti aj ďalej pracovať v tom smere, teda v zveľaďovaní srbsko-slovenských vzťahov. Tomu sa venujem už vyše 20 rokov s prvoradým cieľom pomôcť aj jednému a aj druhému národu dozvedieť sa o udalostiach, ktoré boli v dejinách zatemnené," povedal Nebojša Kuzmanović.

Spoločný výskum slovenských a srbských odborníkov by mal byť zameraný predovšetkým na archívnu dokumentáciu z fondu F.183 Archívu Vojvodiny, resp. na časť fondu, ktorá sa vzťahuje na zločiny okupantov a ich prisluhovačov páchaných na obyvateľoch slovenskej národnostnej príslušnosti.

Výsledky spolupráce by mali byť publikované v monografii a zborníku prác prostredníctvom spoločných vydaní Archívu Vojvodiny a Múzea SNP z Banskej Bystrice. Tiež sa plánuje spustenie osobitnej internetovej platformy, na ktorej by bola širšej verejnosti sprístupnená digitalizovaná archívna dokumentácia v slovenčine a srbčine.

Protokol o spolupráci dvoch inštitúcií by mal byť podpísaný počas oficiálnej návštevy Nového Sadu riaditeľa Múzea Slovenského národného povstania na jeseň tohto roku.

Iniciatíva o tejto spolupráci sa zrodila počas februárovej návštevy ministerky Laššákovej Srbska, keď navštívila aj Archív Vojvodiny. Riaditeľ tejto inštitúcie Nebojša Kuzmanović ju vtedy oboznámil o vzácnych dokumentoch o dolnozemských Slovákoch, ktoré sú tu uschované.

Ministerka už vtedy hovorila aj o možnosti spolupráce v digitalizácii takmer 100 ročného vojvodinského archívu. Pozvala preto riaditeľa Archívu Vojvodiny Nebojšu Kuzmanovića na augustové oslavy SNP v Banskej Bystrici. „Múzeum SNP v Banskej Bystrici by mohlo poskytnúť svoje bohaté skúsenosti s digitalizáciou našim krajanom formou výmenných pobytov a školení našich historikov," uviedla vtedy ministerka Ľubica Laššáková.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

-2 #1 RE: Spolupráca Archívu Vojvodiny s Múzeom SNPp. 2019-09-03 12:23
Srbi mali účasť v slovenských povstaniach ako v r. 1848 tak aj v SNP 1944 a pri rozhraničení v rokoch 1918-1919 (oslobodení vojnoví zajatci)...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus