Domovská

Chlieb

Pšenica je pozvážaná a žitko sa mele, mele... Bude z neho „chlieb náš každodenný". Chlieb je symbolom jedla, symbolom prežitia. Chlieb, ako zvláštny fenomén denne konzumujeme a nikdy nám nezunuje. Vôňa čerstvo pečeného chleba znásobuje chuť k jedeniu. Lebo, vôňa chleba je vôňou vôní. Je to pravôňa nášho tuzemského života, vôňa harmónie, pokoja a domova. V dejinách ľudstva chlieb sa postupne stal univerzálnym ochrancom života, používa sa vo všetkých obradných úkonoch. Kultúra chleba je metaforou dejín, symbolom všetkého, čo život činí. V našej dolnozemskej kuchyni je zastúpený prevažne pečený chlieb, menej však vieme o varenom chlebe, ktorý dobre poznajú na Slovensku a v Česku.

 

Chlieb

 

Chlieb

 

Varený chlieb, alebo knedličky... sú často zastúpené v kuchyni Centrálnej Európy. Vo vojvodinskej kuchyni a v kuchyni celého Balkánu varený chlieb je však zriedkavosťou. Osobitosťou tohto chleba je, že chlebové cesto, ktorého základné zložky sú rovnaké ako aj pri iných druhoch chleba – teda múka, voda, droždie, soľ – sa nepečie, lež sa varí na pare alebo vo vriacej vode. Knedličky chutia zvlášť s gulášom.

Múku preosejeme a pridáme do nej rozdrobené droždie vo vlažnom mlieku, trošku soli a vypracujeme hladké cesto, ktoré poprášime múkou, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť. Z vykysnutého cesta sformujeme knedle, ktoré necháme ešte chvíľu nakysnúť. Následne ich dáme variť do vriacej osolenej vody, čo je asi 10 minút. Knedle môžeme variť aj v pare. V hrnci nad parou paríme knedľu 20 minút. Fotorecept prípravy knedličiek TU:
https://varecha.pravda.sk/recepty/domaca-parena-kysnuta-knedla-fotorecept/49922-recept.html

Zaujímavé recepty na rôzne druhy chleba v niekoľkých krajinách aj TU:
http://www.gorenje.com/newgenerationcooking/sr/recipes

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus