Domovská

EHO, ADRA, humanita a pomoc v núdzi

V stredu 1. decembra bol podpísaný Protokol o spolupráci medzi Ekumenickou humanitárnou organizáciou (EHO) a „Európskym mládežníckym hlavným mestom Nový Sad – OPENS". Vlani na začiatku roka nová riaditeľka EHO Anna Brtková Valentová iniciovala spoluprácu s uvedeným mládežníckym združením s cieľom podporiť rozvoj lokálnej siete dobrovoľníkov v Novom Sade. EHO sa vtedy stalo súčasťou novosadskej dobrovoľníckej služby. Predmetom včera podpísaného protokolu je spolupráca a rozvoj dobrovoľníctva tak na lokálnej úrovni, ako aj výmena skúseností z práce so zahraničnými dobrovoľníkmi v rámci rôznych európskych programov. V roku 2020 získala EHO certifikát pre program prijímania a školenia dobrovoľníkov z krajín Európskej únie (EU Aid Volunteer Initiative). Projekt sa realizuje pod mentorstvom ADRA Slovensko, ktorá je jednou z vedúcich humanitárnych a rozvojových organizácií vo svete. Projektová manažérka v ADRA Slovensko Anna-Mária Benková, pôvodom z Hložian, hovorí, že v Srbsku pomáhajú ľuďom bez domova aj formou prístupu k hygienickým zariadeniam, zdravotnej starostlivosti a psychosociálnej podpore. Spolupracujú s miestnou ADRA Srbija za podpory USAID Serbia a SlovakAid.

 

Foto EHO

 

Foto EHO

 

Viac o vedení a projektových koordinátoroch v EHO v Novom Sade TU: https://ehons.org/nas-tim.html

Prečo pomáhajú ľuďom v Srbsku? Podľa ich zistení iba v Belehrade žije na ulici, bez domova, či v provizórnych obydliach odhadom 10,000 – 15,000 ľudí. Uvádza sa to na stránke ADRA Slovensko TU: https://www.adra.sk/zdravie-pre-ludi-bez-domova/?fbclid=IwAR0eJzNoKyw4KG7HMT_TXefL_h6dCTNmavmLNI-0Z23Z06R37ZzrxbmKUJ4

 

Foto ADRA

 

Foto ADRA

 

„Iste, aj na Slovensku sa mnoho ľudí ocitlo v nezávideniahodnej situácii bezdomovectva. V Srbsku je však ich situácia ešte zložitejšia z dôvodu nedostatočnej kapacity útulkov a byrokratických prekážok zo strany štátu, ktoré im znemožňujú prístup k zdravotnej starostlivosti. ADRA ľuďom bez domova v Belehrade poskytuje prístup k hygienickým službám a v prípade potreby sprostredkuje vyšetrenie v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach. Každým dňom našu pomoc vyhľadáva viac a viac ľudí v núdzi, ktorí urgentne potrebujú lieky a zdravotné pomôcky na ochranu zdravia či života," – uvádza sa v pokračovaní textu.

V spolupráci s ADRA Srbsko poskytujú hygienické služby a prístup k zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova v Belehrade počas pandémie covid-19. Projekt umožňuje osobám bez strechy nad hlavou využiť ich hygienické balíčky ako aj Drumodom – inovatívne mobilné hygienické zariadenia. Súčasťou našich aktivít sú aj terénne zdravotné služby, zamerané na prevenciu šírenia vírusu covid-19. O tom viac TU:

 

 

Slovenská kancelária ADRA implementuje projekty pomoci ľuďom v núdzi v zahraničí i doma v SR. V roku 1997 jej bol udelený štatút konzultanta pri OSN, ktorý jej dáva unikátnu príležitosť zasiahnuť svojím hlasom v medzinárodnom spoločenstve. Od roku 2004 sa ADRA Slovensko aktívne podieľa na oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky do zahraničia pod značkou SlovakAid. Takto boli realizované projekty v Indonézii, Moldavsku, Mongolsku, Srbsku a Sudáne. Tak, ako sa vynárajú nové potreby a objavujú nové výzvy, ADRA pokračuje vo svojej snahe uskutočňovať svoje poslanie - odrážať Božiu lásku prostredníctvom súcitu a láskavých skutkov praktickej pomoci.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus