Domovská

99 rokov od popravenia 44 Slovákov v Kragujevci

Pri príležitosti 99. výročia popravenia 44. slovenských vojakov, ktorých pred koncom prvej svetovej vojny zastrelili v Kragujevci 9. júna roku 1918, Vláda Republiky Srbska a Výbor pre zachovávanie tradícií oslobodzovacích vojen Srbska usporiadali dnes Srbsko-slovenské spomienkové slávnosti. Podujatie prebiehalo na Česko-slovenskom vojnovom cintoríne. Tohtoročné spomienkové slávnosti boli svojráznym úvodom k budúcoročným podujatiam, ktoré pri príležitosti storočnice tragickej udalosti spoločne zorganizujú Mesto Kragujevac, Vláda Republiky Srbska a Slovenská republika. Na Stanovljanskom poli v Kragujevaci bolo 44 slovenských vojakov Rakúsko – Uhorskej armády, príslušníkov náhradného práporu 71. Pešieho pluku popravených zastrelením, pretože sa vzbúrili proti nezmyselnej vojne a utlačovaniu.

 

Veľvyslankyňa SR v Belehrade kladie kvety k pomníku (archívne zábery Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku)

 

Veľvyslankyňa SR v Belehrade kladie kvety k pomníku (archívne zábery Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku)

 

K pomníku slovenským vojakom kvety položili predstavitelia Ministerstva práce, zamestnávania, bojovníckych a sociálnych otázok, Ministerstva obrany, Mesta Kragujevac, Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Belehrade, mimovládnych organizácií a občania. Po odznení slovenskej a srbskej štátnej hymny, ktoré zaspievala dobanovská Slovenka Daniela Greksová prihovoril sa Michal Hrušík, 3. tajomník slovenského veľvyslanectva.

 

Predstavitelia dobanovských Slovákov pri pomníku v Kragujevci (foto Željko Čapeľa)

 

Predstavitelia dobanovských Slovákov pri pomníku v Kragujevci (foto Željko Čapeľa)

 

Združenie potomkov vojakov 1912 až 1920 vojvodu Radomira Putnika z Kragujevca napoludnie usporiadalo ďalší príležitostný program. V galérii Národnej bibliotéky Vuka Karadžića otvorili výstavu obrazov a starých fotografií ako aj etno motívov zo života slovenského národa. Výstavu pripravil Slovenský kultúrno-umelecký spolok Šafárik z Dobanoviec a verejnosti bude sprístupnená do utorka 27. júna 2017.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Vladimír Labáth (1922 – 1997)

Život

Dym z cigarety.
Kytica nádejí.
Večný boj o svety.
Jeden strom v aleji.

Túha po niečom.
Zlato a mozole.
Radosť pod mečom.
Zločinci v kostole.

Žízeň po krvi.
Volanie prorokov.
Túha byť prvý.
Závody stá rokov. ...

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus