Domovská

52. Folklórne slávnosti pod Poľanou

Včera sa v Detve na Slovensku ukončili 52. Folklórne slávnosti pod Poľanou. Počas troch dní tam prebiehalo viacero scénických programov a množstvo podujatí a výstav. Atraktívnym sprievodným podujatím aj v tomto roku bol Jarmok tradičných ľudových remesiel – Živá galéria majstrovstva ľudových remeselníkov, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou festivalu už 26 rokov. V sobotu v Obradnej sieni Mestského úradu otvorili samostatnú výstavu Lesy a roviny nášho akademického maliara Michala Ďurovku z Kysáča. Výstava potrvá do 31. augusta. Nedeľa bola v znamení krajanov a svadby. Detvou defilovali krojované mladé páry a popoludní odznel program Masky a maškarky v ľudovej kultúre.

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Počas podpolianských slávností býva otvorený Krajanský dvor. Na tohtoročnom, v poradí štvrtom, počas troch dní bolo veselo. Stretli sa mnohí známi, vypili prípitky...Rozvoniavali dolnozemské špeciality. Najchutnejšia dolnozemská klobása bola vraj zo Silbaša, najštipľavejšia z Petrovca a najzaujímavejšia z Mlynkov. Aj v tomto roku tam vystavovali početné naše spolky žien, viacerí naši umelci, remeselníci a výrobcovia klobás, koláčov a iných špecialít.

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Na veľkom amfiteátri, v rámci 44. Krajanskej nedele usporiadali program pod názvom Masky a maškarky v ľudovej kultúre. V programe vystúpili Nádeje z Francúzka, Sálašan z Rumunska, Turyanska dolina z Ukrajiny, Komlóš, Rozmarín a Pišpek z Maďarska, spolok Bratov Banasovcov z Chorvátska, Lučina z USA a hložianska Jednota a Petrovská dužina zo Srbska.

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Jedinečným sprievodným podujatím 52. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou bolo včerajšie defilé 41 mladých párov v obradnom svadobnom odeve z rôznych regiónov Slovenska, 21 párov Slovákov z obcí v Maďarsku a jeden pár bol aj zo Selenče. V starodávnom selenčskom svadobnom kroji vystupovali Leonóra Súdiová a Patrik Rago.

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

Foto: Ondrej Miháľ

 

"Lienka, Leonóra Súdiová mi rozprávala, že deň predtým (v sobotu) skoro nič nejedla a skoro vôbec nepila, aby nemusela v nedeľu využívať tam tú miestnosť (rozumej WC). Keď sa po skončení programu vyzliekla, nielen, že ju bolela hlava od ťažkej party, ale celý pás mala otlačený, červený a mierne odretý od množstva naškrobených spodníc, ktoré musela mať riadne stiahnuté. Nehovoriac o niekoľkých radoch korálov na krku atď atď. Ale pretože nemala tento kroj na sebe po prvý raz, vedela, ako "prežiť" tých niekoľko hodín v niekoľko kilovej nádhere. A bola naozaj nádherná a podľa mojich skromných odhadov aj najfotografovanejšia mladucha z celého sprievodu."... Viac na: http://www.jankohrasko.sk/clanok/17546/fsp-detva-2017/

 

Katarína Pucovská

Foto: Ondrej Miháľ

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus