Domovská

Výstavy Národnej banky Slovenska

Národná banka Slovenska v auguste usporiada až tri výstavy v Srbsku: v Belehrade, Petrovci a Kovačici. Výstavy Od biateka k euru – Dejiny peňazí a medailérstva na Slovensku a Bankovky a mince od vzniku Slovenskej republiky po súčasnosť (1993-2017) budú nainštalované v Centrálnej banke Srbska v Belehrade, v Knižnici Štefana Homolu v Báčskom Petrovci a v Galérii Babka v Kovačici. Slávnostne ich otvorí guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch a prvú z nich, – v Belehrade, otvorí spolu s guvernérkou Národnej banky Srbska Jorgovankou Tabakovićovou. Podľa slov Pavla Babku, zakladateľa Galérie Babka Kovačica, ktorý je organizátorom tohto významného počinu, guvernérka Národnej banky Srbska sa zúčastní aj na vernisáži v Kovačici. Včera o tom rokovala s predstaviteľmi Národnej banky Slovenska Renátou Huščavovou, Stanislavom Sujom a Štefanom Fröhlichom, ktorí dnes pobudli v Petrovci.

 

Výstavy Národnej banky Slovenska

 

Renáta Huščavová, z odboru kancelárie slovenského guvernéra dnes povedala, že sú prípravy v záverečnej fáze, prebiehajú od februára a včera a dnes spolu so Stanislavom Sujom a Štefanom Fröhlichom z odboru riadenia, dohovárali detaily v súvislosti so všetkými tromi výstavami. V Belehrade bude vernisáž 10. augusta, v Petrovci 11. augusta a v Kovačici 12. augusta 2017. Národná banka Slovenska výstavy pripráva v spolupráci s Kremnickým múzeom, ktoré patrí k najstarším múzejným inštitúciám na Slovensku (vzniklo ako mestské múzeum v rokoch 1889/1890) a ktoré od roku 1994 patrí pod Národnú banku Slovenska. Mesto Kremnica je kolískou uhorského a slovenského medailérstva, ktoré sa tu zrodilo na prelome 15. a 16. storočia. Tradíciu tvorby medailí si mesto zachovalo dodnes. Virtuálna prehliadka múzea v Kremnici sa ponúka TU:
http://www.nbs.sk/_img/Documents/_MMM/VirtualnaPrehliadka/PeniazeAMedailerstvo/index.html

 

Výstavy Národnej banky Slovenska

 

Výstava Od biateka k euru – Dejiny peňazí a medailérstva na Slovensku prezentuje popri dejinách mesta a múzea predovšetkým históriu vývoja peňažných prostriedkov na dnešnom území Slovenskej republiky. Od najstarších keltských a rímskych mincí, cez veľkomoravské platobné prostriedky, stredoveké uhorské a novoveké habsburské až po československé a samostatné slovenské peňažníctvo.

O predchádzajúcej návšteve predstaviteľov Národnej banky Slovenska TU:
http://www.kulpin.net/o-kulpine/pocet-obyvatelov/22-aktuality/aktuality/9871-v-srbsku-vystavia-slovenske-bankovky-a-mince

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus