U zatišju sna / V zátiší sna

U zatišju sna / V zátiší sna
 
Prezentáciu knihy básní U zatišju sna (V zátiší sna), ktorú na sklonku leta publikovalo vydavateľstvo Prometej z Nového Sadu, zrealizovali v októbri v Bratislave a na utorok 11. decembra ju usporiadajú aj v Novom Sade. Ide o preklad poézie do srbčiny dvoch súčasných slovenských autoriek, Etely Farkašovej zo Slovenska a Viery Benkovej zo Srbska. Tieto poetky urobili výber zo svojej tvorby a v knihe ju podávajú ako špecifický spôsob dialógu. Na utorňajšom večierku sa zúčastnia: autorka Viera Benková, prekladateľ Samuel Boldocký, hlavný a zodpovedný redaktor Prometeju Zoran Kolundžija a básne po slovensky bude čítať Katarína Melegová – Melichová.
 
 
foto
 
„Kniha okrem svojho základného účelu a svojej umeleckej hodnoty, je v srbskom kultúrnom prostredí prínosom k poznaniu súčasnej slovenskej poézie, ktorá dnes vzniká na Slovensku i tej ktorú píšu slovenskí básnici vo Vojvodine“- z recenzie Samuela Boldockého.
 
“Ticho je hlavným menovateľom dvojitého básnického vyznania Viery Benkovej a Etely Farkašovej v prezentovanom výbere. Intímnu lyričku Benkovú a filozoficky kontemplatívnu Farkašovú rozdeľuje a spája ticho. Ticho ako stav vedomia, ako zápis o svete, ako autodiagnóza, ticho ako provokácia, ako predmet inšpirácie, ticho ako bytostný nepokoj, ako začiatok, ako koniec, ako prostriedok komunikácie, ako metafora života, ako vízia smrti, ako trvanie, liek, fascinácia, zabudnutie, kontemplácia, ako kvintesencia hudby, ticho ako smrť...“ Z Doslovu Michala Babiaka.
 
Prezentácia bude 11. decembra 2012 v Galérii Prometej, Námestie Marije Trandafil 11, Nový Sad so začiatkom o 18:00.
 
O knihe viac tu:

Komentárov  

0 #1 U zatišju sna/ V zátiší snaViera Benková 2012-12-10 11:04
:!: Žiaľ pre neschodné cesty a zlé počasie sa prezentácia U zatišju sna odkladá na jarné mesiace...autorka Viera Benková, vydavateľ Zoran Kolundžija a riaditeľ Prometeju Predrag M. Kovačević
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články