Zlatkovi Benkovi Cena Paľa Bohuša

Zlatkovi Benkovi Cena Paľa Bohuša
 
Laureátom Ceny Paľa Bohuša, ktorú udeľuje Slovenská sekcia Spolku spisovateľov Vojvodiny, sa stal Zlatko Benka, spisovateľ z Lalite, za knihu Keď po hrdinstve. Cena Paľa Bohuša by sa mala udeľovať každé 4 roky, tentoraz však bola udelená po 7-ročnej prestávke.
 
foto
 
Začiatkom marca Spolok spisovateľov Vojvodiny zverejnil mená nositeľov výročných cien a medzi tohtoročnými laureátmi je aj spisovateľ Zlatko Benka z Lalite. Cenu získal za knihu s názvom Keď po hrdinstvo ktorá bola zverejnená v Slovenskom vydavateľskom centre roku 2008.
 
V zdôvodnení žiri sa uvádza, že táto kniha predstavuje vrchol v celkovom básnickom opuse slovenského vojvodinského básnika Zlatka Benku.
 
Kniha hovorí o hrdinstve a vzťahuje sa na obdobie, keď hrdinstvo bývalo sporné, keď sme na týchto našich turbulentných priestoroch mali hrdinstvá rôzneho druhu, z ktorých niektoré ukončili aj v Haagu.
 
Tohtoročné Cena Paľa Bohuša je ďalším z radu prestížnych ocenení Zlatka Benku pre jeho literárnu tvorbu.
 
Porota Slovenskej sekcie Spolku spisovateľov Vojvodiny, ktorá pracovala v zložení Víťazoslav Hronec, predseda a členovia Ladislav Čáni a Vladimír Valentík zhodnotila, že uvedenú knihu možno zaradiť k niekoľkým najlepším knihám poézie vojvodinských Slovákov vôbec.
 
Básnik, prozaik a dramatik Zlatko Benka sa narodil 22. júla 1951. Študoval na Filozofickej fakulte v Novom Sade. Pracoval ako novinár v Informačnom centre v Odžakoch. Žije v Laliti. V srbčine publikoval zbierka básní Demon ali gde (1973) a Oklopnik (1986) a román Boginja na prestolu (1996). V slovenčine vydal zbierky básní Vodný prach (1977), Dvojsečný nôž (1981), Oceán (1984), IL (2001), Sen na stole (2006), Keď po hrdinstvo (2008) a Najvyšší čas (2011); romány Striebro piesočného lesa (1996), Anjelský pád (1996) a Deväť prsteňov (2005); zbierku poviedok Ryžové plátno (1988) a drámu Dvadsiaty štvrtý Oriónov život (1993) a Strieborný les (2003). Bol ocenený cenou časopisu Nový život v roku 1988.
 
Spolok vojvodinských spisovateľov od roku 1980 udeľuje ceny za celoživotné dielo, za knihu a za preklad ako aj ocenenie pre najlepšie knihy vydané v jazykoch národnostných menšín: v maďarskom, slovenskom, rumunskom a rusínskom jazyku.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+3 #2 Zlatkovi Benkovi Cena Paľa BohušaViera Benková 2013-03-17 09:22
Zlatkovi ako nositeľovi ceny Paľa Bohuša gratulujem, len keby sme neboli takí k sebe neempatickí a nevšímaví, ke´d sme preskočili udeliť túto Cenu Paľa Bohuša pred tromi rokmi....kto nám je na vine, ke´d tam sedia a sú stále tí istí...alebo sa mýlim?
Viera Benková
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 krásnez 2013-03-16 20:19
Možno sme mohli
a možno ani veľmi nemohli...

či vôbec voľakto voľakedy videl
slávika vo voľnom lete
počul jeho dokonalú pieseň
dokonca...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články