Domovská

Odpustiť musíme, ale zabudnúť nesmieme...

Pred 76. rokmi zažila Báčka najväčší masaker civilistov. V dňoch 4. až 29. januára 1942 dosiahlo besnenie okupantských vojsk vrchol v Novom Sade a ďalších vojvodinských mestách. Maďarskí vojaci a žandári zabíjali ľudí priamo na ulici alebo ich hromadne hnali na breh Dunaja, kde ich strieľali a na viacerých miestach hádzali cez ľadový otvor do rieky. V Novom Sade takto zabili vyše 1.200 ľudí. Bolo medzi nimi aj niekoľko miestnych Slovákov, o čom svedčia slovenské mená a priezviská na mramorových tabuliach vedľa Dunaja.

 

Odpustiť musíme, ale zabudnúť nesmieme...

 

Odpustiť musíme, ale zabudnúť nesmieme...

 

V Novom Sade sa dnes pred pomníkom Rodina poklonili obetiam Novosadskej razie (foto Erzebet Glusica)

 

V novosadskej razii v roku 1942 prišlo o život viac tisíc osôb. Odhaduje sa, že vtedy bolo zavraždených vyše štyri tisíc ľudí. Presný počet a všetky mená sa nikdy nezistia, lebo telá väčšiny obetí zakončili v Dunaji pod ľadom, alebo boli vyvraždené celé rodiny.

 

Zoznam obetí Novosadskej razie sa nachádza na novosadskom kúpalisku Štrand a pod pomníkom Rodina, kde aj zapísané aj meno Stanislav Kišgeci (Foto Ján Kišgeci)

 

Zoznam obetí Novosadskej razie sa nachádza na novosadskom kúpalisku Štrand a pod pomníkom Rodina, kde aj zapísané aj meno Stanislav Kišgeci (Foto Ján Kišgeci)

 

V zozname zavraždených v tom januárovom zverskom besnení sa uvádzajú priezviská Grňa, Mucha, Francisty, Ferko, Mariáš... O obetiach slovenského pôvodu sa doteraz úradne takmer nepísalo a ani nevedelo. Nedávno bol objavený jeden doklad, v ktorom sú uvedené mená a priezviská Slovákov, ktorí údajne boli z Kysáča, Petrovca, Hložian a iných osád.

V razii, ktorú jednotky maďarského vojska uskutočnili 21.-23. januára 1942 v Novom Sade a ďalších mestách v Báčke, podľa novoobjavených dokumentov zversky boli umučení viacerí Slováci, ktorých mená si možno prečítať TU: http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/7721-73-rokov-novosadskej-razie-vrazdeni-aj-slovaci

Treba povedať, že Novosadská razia predstavovala najväčší masaker na území Vojvodiny v druhej svetovej vojne, avšak treba povedať i to, že nevystala ani odplata, čiže masová likvidácia príslušníkov maďarského etnického spoločenstva, tzv. Masaker v Báčke, ktorý vykonali partizáni v rokoch 1944/45.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus